Tísňová tlačítka Senior linky opět pomohla seniorkám se zdravotními komplikacemi

Hned tři seniorky se zdravotními komplikacemi si v minulém týdnu přivolaly strážníky pomocí aktivace tísňových tlačítek Senior linky poté, co se jim v jejich bytech zhoršil zdravotní stav, který následně vyžadoval lékařské ošetření a převoz do nemocnice.

K prvnímu případu vyjížděli strážníci v úterý 30. ledna krátce před sedmou hodinou ranní na ulici Ľudovíta Štúra do Ostravy-Poruby. V jednom z bytů tam 86letá seniorka aktivovala tísňové tlačítko poté, co se jí neudělalo dobře, trpěla dušností, závratěmi a byla celkově oslabená.

Vzhledem ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu seniorky strážníci na místo přivolali zdravotníky. Až do jejich příjezdu kontrolovali zdravotní stav seniorky. Zdravotníci následně rozhodli o převozu seniorky do nemocnice.

V sobotu 3. února před desátou hodinou dopoledne pak strážníci spěchali znovu do Ostravy-Poruby k 74leté seniorce. Ta aktivovala tísňové tlačítko v jednom z bytů na náměstí Antonie Bejdové poté, co pociťovala strnulost a bolest v obličeji. I v tomto případě zdravotní stav seniorky vyžadoval její převoz do nemocnice.

K poslednímu případu strážníci vyjížděli rovněž v sobotu 3. února před jedenáctou hodinou dopolední. Tentokráte však mířili do Ostravy-Zábřehu na ulici Prošinova do bytu 73leté seniorky. Seniorka si stěžovala na celkovou slabost a špatné dýchání. Přivolaný lékař po ošetření ponechal seniorku v domácí péči.

Preventivní projekt Senior linka funguje v Ostravě díky finanční podpoře statutárního města Ostravy a Ministerstva vnitra již čtrnáctým rokem. Je určen pro osaměle žijící seniory nad 65 let a osoby s vážným zdravotním hendikepem.

Jedná se o bezpečnostní zařízení složeného ze dvou tlačítek a řídící jednotky. Pohyb podezřelé osoby u obydlí uživatel ohlásí tlačítkem „podezřelá osoba“ připevněným u dveří. Bezprostřední ohrožení života či zdraví pak uživatel oznámí zmáčknutím tlačítka „zdravotní komplikace“, které má na ruce nebo krku.

Jen v loňském roce ostravští strážníci vyjížděli ke tři sta šedesáti pěti aktivacím tísňového tlačítka Senior linky. V padesáti pěti případech pak bylo nutné na místo přivolat zdravotníky.