VŠICHNI SI NAVZÁJEM LŽOU. PRAVDA VYJDE NAJEVO V DIVADLE „12“

Foto: Komedii Pravda francouzského dramatika Floriana Zellera v podání Martina Dědocha a Kamily Janovičové

Komedii Pravda francouzského dramatika Floriana Zellera přivádí na jeviště komorního Divadla „12“ šéf souboru činohry NDM a režisér Vojtěch Štěpánek. Pravda je komedie o nevěře, kde je umění lhát dovedeno k dokonalosti.

Dramatik, scenárista a režisér Florian Zeller (nar. 1979) patří dnes k nejoblíbenějším a u nás i ve světě k nejhranějším autorům.

Pravda je sevřenou hereckou čtyřhrou o dvou manželských párech. Hlavní postavou je Michel (v podání Martina Dědocha), který podvádí svou manželku Laurence (Aneta Kaluža Klimešová) s Alicí (hraje Kamila Janovičová). Shodou okolností je Alice manželkou Michelova nejlepšího přítele Paula (Vojtěch Johaník). Michelovi leží na srdci blaho jeho kamaráda, tím spíš, že Paula nedávno vyhodili z práce a nemá zrovna dobré životní období. Lhostejné Michelovi nejsou ani city jeho vlastní manželky, kterou by jeho nevěra ranila. A proto všem lže. Myslí to ovšem dobře – nechce svým blízkým ublížit. Proč své blízké zraňovat tím, že by jim říkal krutou pravdu, když dobře míněnou lží je přece chrání?“ přibližuje dramaturg Pavel Gejguš.

 

Výčitky svědomí začnou trápit Alici a ta se rozhodne, že musí s pravdou ven… Michel se postupně víc a víc zamotává do svých lží a manipulací, jimiž se snaží situaci řešit se všemi třemi dalšími aktéry. S každým zvlášť. Na scéně se nikdy nesejdou více než dvě postavy. Právě snaha o řešení přivádí Michela do řady nekomfortních a značně komických situací. Hra má rychlý spád a vyniká mistrně vystavěnými slovními přestřelkami. Zeller nastoluje otázku, zda má pravda ve vztazích skutečně vždy jen kladnou hodnotu a kdo nakonec vlastně umí rozlišit, kde končí pravda a začíná lež (či naopak).

 

Režisér inscenace Vojtěch Štěpánek se rozhodl děj dynamizovat rytmickou hudbou a ke spolupráci přizval skladatele Jana Krompolce. „Živelná hra na bicí tak dokreslí adrenalinové situace a dodá hře tempo bušícího srdce. Bušícího tak divoce z nervozity, z lhaní i z vášně tajných mileneckých schůzek,“ uzavírá dramaturg. Hrajeme v překladu Michala Zahálky, na scéně a v kostýmech Hany Kelar Knotkové.

 

Floriana Zellera označují prestižní světová média mj. za „nejzajímavějšího dramatika dneška“. Na kontě má několik knih a více než desítku velmi úspěšných „vztahových“ divadelních her. Podle své divadelní hry Otec napsal scénář ke stejnojmennému filmu (2020), který i režíroval. Excelovali v něm Anthony Hopkins a Olivia Colmanová. Film získal šest nominací na Oscara, jednu proměnil – Zeller dostal sošku za adaptovaný scénář. Za svá díla posbíral Zeller řadu prestižních cen. Ve Francii je například držitelem hodností rytíř Řádu umění a literatury a rytíř Řádu Čestné legie.

 

(nm)