HUDEBNÍ FESTIVALY, DIVADELNÍ PŘEHLÍDKY, KONCERTY… KRAJ OPĚT PODPOŘÍ KULTURNÍ ŽIVOT V REGIONU

Foto: Moravskoslezský kraj

I letos přispěje Moravskoslezský kraj na nejrůznější akce, které obohatí kulturní dění v regionu. Na 84 projektů půjde z krajského rozpočtu 54 milionů korun. Podporu získaly menší místní festivaly a přehlídky, ale také velké akce nadregionálního významu. Další 2 miliony krajští zastupitelé přiklepli produkci celovečerní pohádky Zlatovláska, která se bude natáčet na hradě Sovinec.

 

„Podporou kulturních akcí chceme lidem z našeho kraje i zbytku republiky nebo dokonce zahraničí nabídnout bohaté a rozmanité kulturní vyžití. Navíc tak na náš region upozorňujeme jako na místo, kde uchováváme i rozvíjíme kulturní dědictví a tradice, a kde se umělci mohou spolehnout na náš zájem a podporu. Z podpořených akcí mohu jmenovat například 20. ročník festivalu Třebovický koláč, krajskou divadelní přehlídku Ostravské buchary, folklórní festival Lašské městečko, Japonské dny v Ostravě nebo třeba festival dokumentárních filmů Jeden svět 2024,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a vyjmenoval některé podpořené akce nadregionálního významu: Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, Colours of Ostrava, Letní shakespearovské slavnosti, Jazz open Ostrava 2024, festival regionálních základních uměleckých škol Muziáda 2024, Beats for Love, Svatováclavský hudební festival nebo například divadelní Dream Factory Ostrava.

 

Krajští zastupitelé také schválili dvoumilionový příspěvek na natáčení celovečerní pohádky Zlatovláska, která vzniká v česko-slovenské koprodukci. „Část děje se bude ještě letos na jaře natáčet na hradě Sovinec, který má ve správě Moravskoslezský kraj, spadá pod naše Muzeum v Bruntále. Právě z tohoto hradu pošle pan král své páže Jiříka hledat krásnou Zlatovlásku. Hlavních rolí se ujmou například Marek Lambora, Petr Štěpánek nebo Ján Jackuliak, ve vedlejších rolích by se mohli objevit také herci z našeho kraje. Jsem rád, že si náš region filmaři vybírají stále častěji. Máme zde nejen zajímavé lokace, ale i talentované umělce,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

 

(nm)