Jednodenní chirurgie Karvinské hornické nemocnice získala nové vybavení za téměř šest milionů korun

Foto: autor, KHN

Nová chirurgická ambulance a pracoviště jednodenní chirurgie, které v září 2023 začalo fungovat v Karvinské hornické nemocnici (KHN), získaly nové vybavení za téměř šest milionů korun. „Nejvýznamnější položkou je nová laparoskopická věž za více než tři miliony,“ uvedl ředitel KHN Tomáš Canibal.

 

Kromě laparoskopického přístroje nemocnice investovala také do špičkové sondy nebo chirurgických nástrojů. „Postupně budeme nakupovat další a další vybavení, které se stane součástí nového chirurgického pavilonu zaměřeného na jednodenní chirurgii a operace nádorových onemocnění prsu,“ uvedl ředitel. Připomněl, že pavilon vznikne jako druhý modulární nemocniční pavilon v ČR a měl by být hotov ke konci letošního května. Zatím se připravuje terén a základy pro návoz a montáž samotných modulů.

 

Nemocnice souběžně dále rozvíjí chirurgickou ambulancipro objednané pacienty, kteří potřebují plánované chirurgické ošetření nebo diagnostiku a ambulantní provedení drobných chirurgických výkonů, jako jsou například: odstranění kožních výrůstků, znamének, zarůstajících nehtů, operace karpálních tunelů, sklerotizace křečových žil apod.

 

Chirurgická ambulance funguje i jakospecializované kýlní centrum pro řešení pupečních, tříselných, stehenních kýl i kýl v jizvě.Není však urgentním příjmem nebo úrazovou ambulancí.

 

Chirurgové v KHN zatím pro větší výkony v rámci jednodenní chirurgie využívají stávající operační sály.Po dokončení chirurgického pavilonu se přestěhují do komfortního zázemí. Výkony v novém chirurgickém pavilonu budou navazovat zejména na mamografický screening. Současně pavilon nabídne nové kapacity pro velmi časté zákroky, jako jsou už zmíněné operace kýly, křečových žil, žlučníku nebo hemoroidů.

KHN už průběžně přibírá nové zaměstnance – lékaře, zdravotní sestry i další zdravotnický personál.

(nm)