PRODLOUŽENÝ VELIKONOČNÍ VÍKEND OČIMA MORAVSKOSLEZSKÝCH HASIČŮ

O uplynulém velikonočním víkendu hasiči z Moravskoslezského kraje vyjeli řešit celkem 191 událostí. Největší část zásahů tvořily technické zásahy, kterých bylo celkem 113 spolu s 42 požáry a 12 dopravními nehodami.

Největší počet dopravních nehod zaznamenali hasiči hned v pátek. Například v Třinci zasahovali u dopravní nehody osobních automobilů, kde došlo ke zranění celkem tří osob, které musely být odvezeny Zdravotnickou záchrannou službou Moravskoslezského kraje do nemocničního zařízení. U obce Bravantice na Novojičínsku došlo k dopravní nehodě osobního automobilu a cyklisty. I zde došlo ke zranění.

V sobotu před 16. hodinou došlo v městské části Ostrava-Třebovice ke střetu osobního vlaku s osobou. Tento střet jedna osoba nepřežila. Hasiči na místě pomáhali s evakuací celkem 63 osob z vlaku. Pro evakuované drážní dopravce zařídil náhradní autobusovou dopravu.

Další nehoda na sebe nenechala dlouho čekat. Po 16:30 hod. došlo v městské části Moravská Ostrava k nehodě osobního automobilu s motocyklem. U této nehody došlo ke zranění jedné osoby, která byla odvezena do nemocničního zařízení. Hasiči zde pomáhali s ošetřováním zraněné osoby a následně zajistili úklid komunikace a odklizení trosek.

O pár hodin později, krátce po 19. hodině, došlo k další nehodě motocyklu v obci Karviná. U této nehody přišla jedna osoba o život. I u této nehody hasiči zajistili místo nehody a po vyšetření nehody Policii ČR provedli úklid komunikace.

U ostatních dopravních nehod během prodlouženého víkendu došlo k převážně ke škodám na dopravních prostředcích.

Nejvíce požáru bylo zaznamenáno v sobotu. Většinou se jednalo zejména o požáry lesních a polních porostů a suchého listí.

V sobotu po 17. hodině byl na operační středisko nahlášen požár trávy a křovin o rozloze 100m x100m v okrese Karviná. Požár o rozloze 80 x 70 metrů dostali hasiči se čtyřmi cisternami a dvěma dopravními automobily pod kontrolu během 40 minut. Další hodinu hasiči prolívali místo požáru tak, aby nedošlo k opětovnému rozhoření.

Další sobotní požár, největší, u kterého hasiči zasahovali během prodlouženého víkendu, se stal v pátek v obci Písek na Frýdecko-Místecku. Po 15. hodině byl na operační středisko HZS MSK nahlášen požár lesa. Na místo události vyjely profesionální jednotky ze stanice Třinec a Frýdek-Místek a dobrovolné jednotky z Písku, Jablunkova, Mostů u Jablůnkova, Bukovce a Třince-Guty. Celkem na místě zasahovalo 9 cisteren hasičů.  Požár o ploše 200 x 100 metrů se při příjezdu hasičů rozšiřoval dále do lesního porostu a zásah komplikoval svažitý terén. Velitel zásahu proto vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu. Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu asi za hodinu a půl od nahlášení a po 18. hodině došlo k jeho celkové likvidaci. I přesto, že byl požár rychle zdolán, zůstalo po celou noc místo požáru pod kontrolou jednotky dobrovolných hasičů z obce Písek. Předběžná škoda požáru byla vyčíslena na 50 tisíc Kč.

Během Velikonočního pondělí vyjížděli hasiči v Ostravě-Porubě k požáru pokoje v rodinném domě. Na místo události byli okamžitě vyslání profesionální hasiči ze stanic Ostrava-Poruba a Ostrava-Zábřeh spolu s jejich dobrovolnými kolegy z Ostravy-Pustkovce, celkem se třemi cisternami a jedním protiplynovým automobilem. Požár se podařilo hasičům dostat pod kontrolu za 5 minut, dalších 10 minut jim zabrala celkové likvidace požáru. I přes rychlý zásah hasičů požár poškodil celou jednu místnost a napáchal škodu za 50 tisíc Kč.

Další dva požáry se škodou okolo 50 tisíc korun zaznamenali hasiči na Karvinsku.

U ostatních požárů se jednalo o události malého rozsahu s menší nebo nulovou škodou na majetku a bez zranění zasahujících hasičů.