Kalendárium města Ostravy na 51. týden od 19. prosince do 25. prosince

Kalendárium historických událostí města Ostravy od 19. prosince do 25. prosince.

20. prosinec 1923

Dne 20. prosince 1923 rozhodla československá vláda, že návrh na sloučení patnácti moravských a slezských obcí v jediné Horní město Ostravu se bude týkat jen sedmi obcí náležejících k zemi moravské. Podle tohoto rozhodnutí se Moravská Ostrava, Přívoz, Mariánské Hory, Vítkovice, Hrabůvka, Nová Ves a Zábřeh nad Odrou od 1. ledna 1924 slučovaly v jedinou místní obec pod názvem Moravská Ostrava. Do jejího čela byl jmenován Jan Prokeš, dosavadní předseda správní komise města Moravské Ostravy. Sloučením se rozloha města více než zpětinásobila, neboť z původních 775 ha vzrostla na 4 028 ha. Počet obyvatel stoupl z původních 42 tisíc na 113 tisíc. Jednání o vytvoření tzv. Velké Ostravy trvalo dlouho (první návrh vládě byl podán již 24. září 1919) a bylo komplikované, neboť bylo mimo jiné nutné měnit zemské hranice mezi Moravou a Slezskem.

23. prosinec 1857

Dne 23. prosince 1857 zemřel inženýr Josef Seifert, autor návrhu řetězového mostu přes řeku Ostravici dokončeného v r. 1851, který nahradil starý nevyhovující most dřevěný. J. Seifert se narodil 27. 5. 1808 v obci Hůl v Čechách, vystudoval pražskou techniku a v r. 1826 vstoupil do služeb zemského stavebního ředitelství v Praze. Vedl významné stavby v Karlových Varech, na mladoboleslavsku a loketsku (mj. dohlížel na stavbu mostu v Lokti, kde se podrobně seznámil s konstrukční úpravou a stavbou řetězových mostů). V r. 1838 byl přeložen na zemské stavební ředitelství do Brna. V r. 1941 byl jmenován do funkce inženýra a poté stavebního inspektora krajského stavebního úřadu v Olomouci, kde se na nějaký čas usadil, byl zde zvolen do městského zastupitelstva a stal se rovněž čestným občanem města. Po uvolnění místa zemského stavebního ředitele v Brně mu byl v r. 1854 tento nejvyšší moravský technický úřad svěřen.

24. prosinec 1888

V poledne na Štědrý den roku 1888 se poprvé rozezněly čtyři zvony na novém ostravském katolickém chrámu nejsvětějšího Spasitele. Zvony byly zhotoveny rakouskou firmou bratří Gössnerové. Největší z nich Salvator o průměru 164 cm a váze 2446 kg se nacházel ve východní věži. Byl opatřen nápisem v češtině, němčině i latině. Ostatní tři zvony byly umístěny v západní věži. Cyril a Metoděj vážil 1194 kg a byl opatřen vesměs českými nápisy, Prokop s německými nápisy vážil 724 kg a Florian s nápisy v latinském jazyce vážil 435 kg. V r. 1921 byly všechny zvony nahrazeny novými zvony odlitými ve Vítkovických železárnách.

Zpracoval: Archiv města Ostravy