VÝSTAVA NA MASARYKOVĚ NÁMĚSTÍ PŘIPOMENE PEKINGSKÉ DEMONSTRACE

Na Masarykově náměstí bude do konce měsíce k vidění výstava “Masakr na náměstí Nebeského klidu 1989,” která připomíná krvavé potlačení protirežimních demonstrací na hlavním pekingském náměstí 4. června 1989.

Slavnostně zahájena bude ve dnes v 18 hodin za přítomnosti ostravského primátora Tomáše Macury, senátora Leopolda Sulovského a zástupců amerického velvyslanectví. „V letošním roce si v Ostravě i celé České republice připomínáme 30 let od sametové revoluce a 30 let nabyté svobody. U panelů této výstavy si uvědomíme, jak velké štěstí jsme měli v tom, že se tak stalo poklidnou a doslova sametovou cestou. Jiní podobné štěstí neměli.  I proto si važme nabyté svobody a toho, že můžeme žít ve svobodné společnosti,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Výstava představí více než 40 unikátních fotografií, které během protestů pořídili zahraniční novináři a agentury. Tyto dokumentární fotografie není možné nikde v Číně veřejně vystavovat. Historický rok 1989 přinesl systémovou krizi komunistických režimů po celém světě.

4. června 1989 poslala komunistická strana Číny na náměstíTchien-an-menproti demonstrantům tanky. Čínská lidově-osvobozenecká armáda začala střílet do neozbrojených studentů a občanů. Zahynuly stovky, možná tisíce lidí.

Tato klíčová událost čínských dějin zůstává dodnes obestřena mlčením. Výstavu pořádá projekt Sinopsis pod záštitou primátora Ostravy Tomáše Macury, a senátora  Leopolda Sulovského.

Výstava bude na Masarykově náměstí zdarma přístupná veřejnosti do 30. září.

(ab)