V Ostravě se v sobotu rozsvítí vánoční strom, Ostravské Vánoce vypuknou naplno

Foto: Ostravský magazín

Největší akce závěru roku v Ostravě je tady. Ostravské Vánoce odstartují již v sobotu 25. listopadu programem ke slavnostnímu rozsvícení živého vánočního stromu na Masarykově náměstí, a potrvají do 1. ledna příštího roku. Návštěvníci se mohou těšit na desítky bodů kulturního i doprovodného programu, chybět nebude Vyhlídkové kolo, Vánoční kluziště, adventní trhy, divadla i koncerty.

Živý vánoční strom letos Ostravě darovaly Biskupské lesy a velkou proměnou prošla Scéna Nové radnice či Dětská scéna na Jiráskově náměstí. Velký důraz tento rok organizátoři kladou zejména na bezpečný průběh akce.

„Adventní čas v Ostravě tradičně přinese pestrý program nejen v rámci Ostravských Vánoc, ale i v dalších obvodech našeho města. Osobně se velice těším na atmosféru vánočních trhů, která je v Ostravě každoročně specifická. Ve spolupráci s realizátorem, Černou loukou, jsme na přípravě akce pracovali prakticky od začátku tohoto roku, a také letos tak přineseme Ostravanům řadu novinek,“ říká primátor statutárního města Ostravy Jan Dohnal s tím, že se ve zbrusu nové podobě představí například Prokešovo náměstí, jenž letos nese v rámci akce název Scéna Nové radnice. „Slavnostní osvětlení Prokešova náměstí má navodit tu pravou a tradiční vánoční atmosféru, letos tak bude náměstí osvětleno v duchu vizuální podoby Ostravských Vánoc a nově budeme také promítat jednotlivé objekty přímo na budovu radnice,“ doplňuje Jan Dohnal. Velký důraz letos statutární město Ostrava ve spolupráci s realizátorem akce a Městskou policií Ostrava klade na bezpečnost v rámci jejího konání. Preventisté budou tradičně dohlížet na bezpečnost nejen ve vytipovaných ostravských obchodních centrech, ale také na vánočních trzích v rámci Ostravy.

Slavnostní zahájení letošního ročníku Ostravských Vánoc proběhne v sobotu 25. listopadu od 18 hodin na Hlavní scéně na Masarykově náměstí. „Program odstartuje Show k rozsvícení vánočního stromu z dílny Art Prometheus, jejíž součástí bude právě samotné rozsvícení stromu a následovat bude koncert oblíbené ostravské kapely BUTY,“ říká náměstkyně primátora pro kulturu Lucie Baránková Vilamová.

KAB_2358
Foto: Ostravě se v sobotu rozsvítí vánoční strom, Ostravské Vánoce vypuknou naplno, Autor: Ostravské Vánoce

„Výzdoba vánočního stromu bude zahrnovat téměř 1,5 km světelných řetězů, dále stovky baněk v několika velikostech. Vizuál Ostravských Vánoc, signifikantní hvězdu, strom a vánoční prasátko, pak bude na stromě odrážet 130 kusů speciálně pro naše potřeby vyrobených 2D ozdob ve zlaté barvě,“ doplňuje za realizátora Miriam Lehocká, obchodní ředitelka Černé louky, s.r.o.

Čtyři scény s bohatým kulturním i doprovodným programem

Ostravské Vánoce se letos uskuteční na čtyřech scénách v centru města, přinesou bohatý kulturní program na Hlavní scéně na Masarykově náměstí, které znovu rozzáří i živý vánoční strom. Zde bude pro návštěvníky tradičně připraveno Vyhlídkové kolo s bezbariérovou kabinou, klubová scéna pod taktovkou městské společnosti SAREZA opět nabídne Vánoční kluziště s bruslením zdarma.

Na Dětské scéně na Jiráskově náměstí pak přibude dětský kolotoč, zbrusu nový dřevěný betlém anebo program ve spojení s dalšími programovými partnery. „Těší mě, že se nám letos podařilo rozšířit spolupráci s partnery o další významné instituce a firmy z našeho regionu. Vedle již tradičních partnerů HSF System, Hitrádia Orion a dalších se tak nově do naší akce zapojí například Česká televize – Televizní studio Ostrava, která nabídne návštěvníkům skutečně nabitý program v rámci adventních sobot. Na dětské scéně ji pak postupně vystřídá třeba program Ostravské univerzity nebo aktivity městské policie Ostrava pod hlavičkou Bezpečnější Ostravy,“ poodkrývá podrobnosti z novinek v programu jednatel Černé louky Jan Šumbera.

Loňský fotopoint ve tvaru hvězdy, který mohou návštěvníci letos vidět na Klubové scéně v rámci Vánočního kluziště vystřídá letos na Masarykově náměstí nový ve tvaru zlatého prasátka. „Také tento fotopoint pro nás vyrobil partner HSF System, který nám tak pomáhá zhmotnit podařený vizuál Ostravských Vánoc a dotvořit tak podobu adventních trhů na dalších scénách akce,“ doplňuje Šumbera.