Ostravským silničářům začala zima. Sypače vyjely před třetí ráno

Foto: Ostravské komunikace, a. s.

Před třetí hodinou ranní dnes vyjely všechny sypače Ostravských komunikací a. s., které se starají o zimní údržbu silnic II. a III. tříd a místních komunikací na území města Ostravy. Se solí a solankou se silničáři vydali preventivně na všechny vozovky, kde kvůli předchozím srážkám a poklesu teploty pod 0 stupňů Celsia hrozilo namrzání.

„Teplota se dnes v noci pohybovala od čtyř a půl stupňů nad nulou až mírně pod bod mrazu. Od dvou hodin v noci padal déšť se sněhem, proto byl nutný preventivní zásah,“ zhodnotil výrobní náměstek Ostravských komunikací Petr Uhlíř.

Na ošetření cest silničáři spotřebovali zhruba 45 tun soli a téměř 13 tisíc litrů solanky. Zatím zlomek z toho, co mají pro letošek připraveno. To je konkrétně šest tisíc tun soli a 500 tun kamenné drti. Solanka se doplňuje průběžně po celé zimní období, k dispozici je standardně už od 1. listopadu. „Jsme připravení a reagujeme hned. Na některých mostech jsme zasahovali už v neděli. Teď už dispečink nařídil standardní výjezd 15 sypačů,“ doplnil ředitel Ostravských komunikací Daniel Lyčka.

V minulém zimním období Ostravské komunikace spotřebovaly přes 2 630 tun posypové soli. Poprvé musela loni vyjet flotila sypačů k ošetření vozovek 18. listopadu v odpoledních hodinách. Spotřeba soli v listopadu 2022 pak byla v součtu zhruba 56 tun.

V celé zimní sezóně 2022-2023, která byla z pohledu silničářů průměrná, napadlo v Ostravě celkem 65 centimetrů sněhu (v zimě 2021-2022 to bylo celkem 34 centimetrů). Vozy zimní údržby vyjížděly na silnice během 43 dní a ošetřily bezmála 41 tisíc kilometrů komunikací.

(nm)