UMĚNÍ ČEPOVAT-PILSNER URQUELL MASTER BARTENDER 2019

Všichni známe motto „sládek pivo vaří, výčepní ho dělá“, a také všichni víme o jeho pravdivosti. Aby si zákazníci užili skvěle ošetřené pivo v každé hospodě a aby čeští hospodští zase byli hrdí na svoji práci, to je cílem soutěže Pilsner Urquell Master Bartender i všech dalších aktivit, které se soutěží souvisejí.

K tomu, aby se z výčepního stal skutečný mistr, je zapotřebí nejen dokonale načepovat skvostnou hladinku se sněhobílou krémovou pěnou. Pro účast v soutěži je důležité mít i charismatické vystupování, umět poutavě prezentovat plzeňský ležák jako jedinečný nápoj, mít i znalosti z oblasti výroby, historie piva a správné péče o něj.

Soutěž Pilsner Urquell Master Bartender, která letos probíhá již čtrnáctým rokem, je určená výčepním, barmankám a barmanům, kteří dokonale ovládají svoje řemeslo, dělají ho s láskou a samozřejmě sdílí nadšení pro plzeňský ležák Pilsner Urquell. Za uplynulých 13 ročníků soutěže se klání zúčastnily stovky výčepních. Cílem soutěže je nejen osvěta mezi výčepními, ale především podpora a vysoký standard pivní kultury u nás. Výčepní by měl v hospodě hrát hlavní roli – a to musí jít ruku v ruce s jeho znalostmi, dovednostmi a empatií k hostům, i s úctou k pivu, které mu prochází pod rukama.

Všechny zmíněné vlastnosti výčepních testuje v soutěži odborná porota, nejprve v regionálních kolech, kam se hlásí zástupci z restaurací a hospod, ve kterých se čepuje zlatý plzeňský ležák. Vítězové regionálních kol pak předvedou své dovednosti ve finálovém kole. Ještě předtím však všichni postupující procházejí namátkovou kontrolou, kdy je tajně navštěvují sládci z Plzeňského Prazdroje v jejich domovských hospodách. Během července a srpna tak sládci inkognito prověřují jejich schopnosti čepovat a servírovat pivo.

Národní finále

Vítězové finálového kola budou vyhlášení na slavnostním galavečeru 15. srpna v Plzni. Finalisté soutěže jsou skutečnými profesionály ve svém oboru, řada z nich se účastní významných akcí Pilsner Urquell doma i v zahraničí, jako byla expozice Pilsner Urquell v Českém domě na zimních olympijských hrách v Koreji. Český dům letos získal od redaktorů deníku The Boston Globe zlatou medaili, mimo jiné právě za skvěle načepovaný zlatý plzeňský ležák.

Na slavnostním zakončení soutěže také Pilsner Urquell udělí jedné z významných osobností titul čestného znalce Pilsner Urquell Honorary Connoisseur. Čestnými znalci Pilsner Urquell se v minulých letech stali Zdeněk Svěrák, Karel Gott, Miloš Forman, Jan Železný nebo Magdalena Vášáryová. Součástí finálového galavečera je také předání ceny Výčepní legenda, určené výčepním, kteří se svému řemeslu věnují celý život.

Kromě prestižního titulu Pilsner Urquell Master Bartender České republiky získá vítěz pivo na rok zdarma a možnost uvařit si vlastní pivní várku společně s plzeňskými sládky. Zúčastní se také cesty po vybraných evropských restauracích a hospodách čepujících tankové pivo Pilsner Urquell v doprovodu staršího obchodního sládka Václava Berky. V devíti evropských zemích funguje už 88 tankových hospod, kde se čepuje zlatý plzeňský ležák v té nejlepší kvalitě.