Školka se zvířaty přijímá děti

První den otevřených dveří proběhl ve Školičce na farmě v Ostravě-Svinově. Školka je naprosto výjimečná tím, že její součástí je zvířecí farma a zahrádka se záhonky pro pěstování bylinek a zeleniny. Nyní přijímá děti a otevírá již 3. Září.

Další den otevřených dveří chystá tato ojedinělá školka na 28. srpna. Je první svého druhu nejen v Ostravě, ale i městských podmínkách v Moravskoslezském kraji. Nabízí dětem možnost rozvíjet se na základě skutečných prožitých zkušeností a ne jen pouhé hry na opravdový život. Děti z města na vlastní kůži zažijí starosti o zvířata, vypěstují si samy ovoce a zeleninu a přirozeně poznají skutečný svět.

Den otevřených dveří se konal mezi králíky, slepičkami, morčaty a kamerunskými kozami a ovečkami ve venkovním výběhu. Uvnitř školky si děti mohly pohladit křečky, želvu, agamy a chameleona. K nim přibude i osmak, činčily, rybičky a další zvířátka. Rovněž si pohrály v kvalitně vybavené třídě.

Školka má dvě třídy v rodinném prostředí pro 24 dětí od dvou let, přijímat však může i mladší. Starat se o ně budou až 4 učitelky a chůvy. Vznikla ve zcela nově postaveném ekologickém domě se zahradou 2500 metrů čtverečních. Součástí je i kvalitně vybavené venkovní hřiště.

„Chov domácích zvířat a drobných živočichů je výjimečná aktivita s obrovským přínosem pro děti zvlášť v dnešní přetechnizované době, kdy mají menší šanci dostat se do kontaktu s reálnou přírodou. Živočich ve školce plní několik roli úžasných rolí, učení se kontaktu, pomoci, zodpovědnosti, lásce, zvládání vlastních pocitů i koloběhu života. Přechod z rodičovské náruče do skupiny cizích dětí i dospělých je pro každé dítě zkouškou psychické připravenosti. A právě tady může skvěle pomoci zvířátko, které plní ve školce roli jakéhosi prostředníka,“ vysvětluje vedoucí školky Ivana Zelinová.

Školička na farmě je podporovaná Evropskou unií. Chce vrátit děti zpátky do přírody mezi skutečná zvířata a rostliny. Naučí je pěstovat zeleninu i chovat zvířata, čímž přirozeně rozvíjí jejich zdravý životní styl. Děti se tím učí i pocitu odpovědnosti – když zeleninu nebo kytku nezalijí, tak zvadne, stejně když nenakrmí zvířátko.

Školka také reaguje na zvýšenou poptávku rodičů, kteří se snaží skloubit svou profesi s kvalitní a hlavně flexibilní péčí o malé dítě, pro které je důležitý individuální přístup a možnost postupné adaptace v menším dětském kolektivu.  Proto je pro ně velkým přínosem i strategické umístění školky na ulici Polanecké poblíž sjezdu z Rudné a dálnice.

Kontakty: Tel: 724 014 649, skolickanafarme@email.cz, www.skolickanafarme.cz

(nm) Foto: Petra Adámková