PRAŽSKÉ PUBLIKUM MÁ VELKÝ ZÁJEM O VSTUPENKY NA FESTIVAL OSTRAVA V PRAZE

Tři pražské scény obsadí od 1. do 8. listopadu 2018 již devátý ročník divadelního festivalu Ostrava v Praze. Hrát se bude v jednou Divadle pod Palmovkou, šestkrát v Divadle Komedie a jednou na scéně V Celetné. Vstupenky jsou v prodeji a je o ně velký zájem! Zahajovací Lazebník sevillský!!! V podání opery Národního divadla moravskoslezského je vyprodán a vůbec žádné vstupenky už není možné koupit na závěrečného Spalovače mrtvol v podání souboru Divadla Patra Bezruče. Letos je k dispozici asi 2500 vstupenek na osm představení a zbývají jich už jen desítky na některá představení v Divadle Komedie (od 2. do 7.11.)

Festival se letos v Praze koná podeváté. Čtyři ostravská divadla nabízejí pražskému publiku  divácky velmi úspěšné kusy – v Ostravě na ně bývá vyprodáno. Inscenace jsou pozitivně hodnocené také kritikou a ověnčené cenami. Ostravská divadla mají v republice zvuk, jsou pravidelně kladně hodnocena jak kritiky, tak diváky. Letošní ročník podpoří opět město Ostrava jako hlavní partner a zřizovatel všech čtyř divadel téměř dvěma milióny korun. Všechny informace včetně možnosti zakoupení vstupenek jsou na facebooku Ostrava v Praze a na webu festivalu: www.ostravavpraze.eu.

Festival Ostrava v Praze vznikl v roce 2010 jako jedna z akcí při vyhlášení kandidatury Ostravy na Evropské město kultury pro rok 2015. A koná se od té doby každoročně s velkým úspěchem. Osmý ročník festivalu Ostrava v Praze ovládl vloni v listopadu šest pražských divadel, devět představení vidělo asi 2500 diváků a většina z nich byla vyprodaná.

Letošní přehlídku zahájí Národní divadlo moravskoslezské v Divadle pod Palmovkou 1. listopadu úspěšnou Rossiniho operou Lazebník sevillský!!! s vtipně přebásněným libretem Jarka Nohavici v režii Ondřeje Havelky. ,,Pražskému publiku naše divadlo poté představí tři další inscenace v Divadle Komedie. 2. listopadu uvidí a uslyší pražské publikum v jediném představení a jediném večeru tři unikátní soudobá operní díla prezentovaná na Dnech nové opery Ostrava od skladatelů Petra Kotíka, Salvatora Sciarrina a Julia Eastmana,“ přibližuje ředitel NDM Jiří Nekvasil. Poté uvede činohra NDM místo plánovaného dramatu Brada Frasera Teď mě zabij monology Erica Bogosiana – inscenace Janusze Klimszy dostala název Sex, drogy a hafo prachů. (Z technických důvodů byla nutná změna)

Hudební dílo Jaroslava Duška, Maria Buzziho a Ondřeje Smeykala L2: Brána života! nabídne soubor opereta/muzikál NDM v Divadle Komedie 4. listopadu. Lazebníka i hudební drama L2:Brána života! tvůrčí týmy upravily do komornější – zájezdové podoby a Duškovo dílo už letos mělo vyprodáno v červnu na festivalu Smetanova Litomyšl. Na pražské uvedení L2 zbývají doslova jednotlivé vstupenky.

Divadlo Petra Bezruče bude hrát na scéně Divadla Komedie 6. listopadu Maryšu bratří Mrštíků a festival pak uzavře V Celetné Spalovačem mrtvol 8. listopadu se skvělým Norbertem Lichým v roli Romana Kopfrkingla. Spalovač byl vyprodán jako první z ostravských představení (pozn. – Divadlo v Celetné má cca 160 míst, ostatní divadla pro letošní přehlídku více než 320). Maryša je divácky nejúspěšnější inscenací minulé sezóny, v hlavní roli Pavla Gajdošíková. Mladou herečku prý Ostrava nejprve vylekala, ale dnes je tu spokojená. „ Moc dlouho to ale netrvalo a zjistila jsem, že se sem chci vracet stále častěji a častěji. V podstatě jsem v Ostravě prožila zásadní část svého dospívání, takže díky za to! Díky za upřímnost, opravdové přátele a umouněné nebe, kterému věřím,“ vyznává se ze vztahu k městu. A má ráda i ostravský život divadelní. „Tady se všichni herci znají, pomáhají si a nehrají před sebou nerovné hry. Scházíme se a fandíme si. Ostravské divadlo je specifické v tom, že je od všech tak trochu daleko a taky tak trochu nejblíž,“ uzavírá představitelka bezručovské Maryši Pavla Gajdošíková.