Ohňostroje a petardy raději až na silvestra

Záblesky na večerní obloze, ohlušující rány rušící poklid večerního či nočního sídliště, tak to je ohňostrojová show, která může být pro jednoho skvělou zábavou, pro druhého však věcí, která nepatří k poklidnému adventnímu času, ale až k silvestrovskému veselí.

Většina obyvatel je ochotna přijmout fakt, že velkolepá ohňostrojová show k silvestrovské noci patří. Odpalování ohňostrojů v předvánočním čase či o samotných Vánocích pak může být pro mnohé nejen nepřijatelné, ale rovněž v rozporu s platnou legislativou.

Protihlukovou vyhláškou města je totiž užívání zábavné pyrotechniky na území města Ostravy zakázáno, a to o nedělích a svátcích, od pondělí do soboty pak v čase od 20:00 hod. do 22:00 hod. a rovněž v době nočního klidu. K případné realizaci v těchto případech je vždy nutný souhlas úřadu městské části, ve které se má ohňostroj uskutečnit.

Pokud nejsou výše uvedené časy respektovány, je nutné počítat s pokutou strážníka na místě až do výše 10 tisíc. Ve správním řízení se pak pokuta může vyšplhat až do výše 100 tisíc.

Samostatnou kapitolou je pak vliv ohňostrojů na domácí mazlíčky. Každý chovatel má jistě zkušenost, jakým způsobem mají světlené, ale hlavně zvukové efekty vliv na chování jejich mazlíčků.

Právě kombinace hluku a intenzivního světla velmi často způsobují u zvířat úzkosti a paniku, ze kterých se mnozí delší dobu nevzpamatují.

Bez ohledu na možnosti dané vyhláškou doporučujme realizaci ohňostroje ponechat až na silvestrovskou noc. Ta je totiž ve zmiňované vyhlášce uvedena jako jediná, kdy je možné zábavnou pyrotechniku použít po dvaadvacáté hodině večerní.

Dobré je nezapomínat na ohleduplnost vůči ke svému okolí a při samotném odpalování dbát rad pro bezpečné odpalování pyrotechniky.

Doporučujeme si vždy prostudovat návod a při odpalování postupovat v souladu s ním. K odpálení pyrotechniky zvolit bezpečné místo, nejlépe na volném prostranství. Pyrotechniku před odpalem zajistit, ať nedojde k jejímu překlopení. V případě, že nedojde k odpálení pyrotechniky, počkat alespoň deset minut, než se k ní přiblížíme.

Díky těmto doporučením si pak lze světelných a zvukových efektů užít bez škody na zdraví či majetku.