Na prosincovém zasedání zastupitelů jsme předali dvě Ceny města Ostravy

Dvě Ceny města Ostravy předal na prosincovém zasedání zastupitelstva ostravský primátor Tomáš Macura. In memoriam se tohoto ocenění dostalo zakladateli, vůdci a členu skautského střediska Osmačtyřicítka Ostrava Hugovi Mandovskému a hrdinovi, který neúnavně šířil poselství o hrůzách holokaustu, Michalu Salomonovičovi. Další dvě významné osobnosti přibyly v galerii, ve které bylo dosud 32 držitelů ocenění. Nejvyšší vyznamenání města převzaly manželky oceněných, Marie Mandovská a Libuše Salomonovičová. 

Zakladatel ostravského skautingu Hugo Mandovský dostal ocenění za mimořádný celoživotní přínos městu Ostrava v oblasti práce s dětmi a vzdělávání mládeže v principech demokracie a svobody. Skautský vedoucí, známý pod přezdívkou Píro, se věnoval práci s dětmi a mládeží více než padesát let. V době totality, kdy společenský režim skautingu nepřál, se snažil zachovat jeho ideu, za normalizace byl dokonce na čas potrestán zákazem práce s dětmi a mládeží. Do roku 1989 přežíval oddíl, ve kterém působil, pod hlavičkou TJ Sokol Nová Ves. Po sametové revoluci pomohl založit zaniklý skautský oddíl Junák v Ostravě. Skautské středisko Osmačtyřicítka, které oživil, funguje dodnes. Řadami oddílu prošla téměř tisícovka dětí, které naučil principům skautingu. Stal se předsedou Okresní rady Junák Ostrava a za dlouholetou činnost pro skauting dostal několik vyznamenání. Práci pro děti a mládež věnoval veškerý volný čas, ale profesní život strávil ve Vítkovických železárnách jako uznávaný odborník na koksárenské havárie.

Ostravský rodák Michal Salomonovič dostal ocenění jako zvláštní projev uznání a úcty za celoživotní postoje, osobní hrdinství a přínos pro mladou generaci v šíření idejí národního odboje.Rodina ostravského rodáka Michala Salomonoviče byla perzekuována během druhé světové války. Přežil ghetto Lodž, tábory Auschwitz-Birkenau, Stutthof, Flossenbürg. O holocaustu neúnavně a do posledních sil přednášel studentům i dospělým v Česku a Německu, opakovaně s nimi navštěvoval bývalé nacistické tábory. Byl místopředsedou Historické skupiny Osvětim, místopředsedou Terezínské iniciativy, členem Židovské obce v Ostravě, členem předsednictva Městského výboru Českého svazu bojovníků za svobodu. 

„Je nás už málo, kteří jsme prožili koncentrační tábory, kde jsme byli jen čísly s Davidovou hvězdou na vězeňském mundúru. Přežili jsme a naší povinností je, zejména mladým lidem, sdělovat naše prožitky z této doby, aby je náš osud nikdy nepotkal,“ říkával Michal Salomonovič. 

Od roku 1996 udělilo město už 32 nejvyšších městských vyznamenání, ve třech případech byly oceněny kolektivy. Vyjma atleta, který opakovaně přispěl svou účastí ke zvýšení prestiže ostravského atletického mítinku Zlatá Treta Usaina Bolta se jednalo většinou o rodáky, nebo o lidi, kteří spojili s Ostravou podstatný kus svého života. Zatím deseti z nich město cenu udělilo in memoriam.

(ab)