JANÁČKOVA FILHARMONIE S ANETOU LANGEOVOU V GONGU

Závěr „gongovského“ cyklu Janáčkovy filharmonie bude 5. června 2019 od 19 hodin patřit jedné z nejpopulárnějších českých zpěvaček – Anetě Langerové. Být pouhou interpretkou cizích písní ji ale nestačilo, a tak se vydala na cestu psaní vlastních. Její osobitý hudební styl umocní padesát filharmoniků, který se spolu s Anetinou kapelou spojí na jednom pódiu.

Se symfonickým orchestrem se Aneta nepředstaví poprvé. Podobný projekt uvedla v roce 2016 ve Foru Karlín se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a o rok později úspěšnou akci zopakovala. „Při psaní aranží jsme se s Jakubem Zitkem snažili, aby orchestr dostal zasloužený prostor, aby nepředstavoval jen přidanou barvu k současnému zvuku kapely, aby jeho přítomnost byla opodstatněná,“ popisuje Aneta.
Na koncertě s Janáčkovou filharmonií a pod taktovkou stejného dirigenta jako v Praze – Martina Kumžáka zazní písně nejen z posledního alba Na Radosti, ale také starší známé skladby – Svatá Kordula, Malá Mořská víla, Vzpomínka, Tragédie u nás na vsi, Tráva, Voda živá a další. Posluchači tak budou mít možnost objevit nový rozměr Anetiných písní.
„Koncerty jsou pro mě nádherný zážitek. Každé setkání s fanoušky mě nabíjí neskutečnou energií. Snažím se tu radost lidem vracet,” říká zpěvačka.
Autorský potenciál Anetě jako první pomáhal objevit Michal Hrůza. Po nesmělých začátcích jej naplno rozvinula při spolupráci s klavíristou, hudebním skladatelem a producentem Jakubem Zitkem. Dva roky pracovali na písních, původní hudbě a textech. Pro inspiraci se vydali na Šumavu, kde objevili dnes již zaniklou osadu Na Radosti. To místo jim učarovalo a pomohlo jim přivést na svět album plné barevných obrazotvorných příběhů. Propracované aranže a osobitý zpěv Anety předznamenaly úspěch u fanoušků i kritiků. Ze čtyř nominací Akademie populární hudby – Ceny Anděl 2014 proměnila všechny v andělské sošky a třikrát uspěla ve fanouškovské anketě Žebřík 2014. V roce 2015 získala cenu Anděl za videoklip k písni Tragédie u nás na vsi a ocenění zpěvačka roku v anketě Žebřík.
Na jaře 2016 vyšlo album Na Radosti na vinylu. Aneta dosud vydala čtyři řadová alba: Spousta Andělů, Dotyk, Jsem a Na Radosti. V roce 2011 si splnila sen, když se vydala na akustické turné Pár míst, na kterém jí doprovodilo smyčcové trio. V září 2017 vyšlo DVD a CD “Na vlně radosti” s živým záznamem koncertu v pražském Foru Karlín. V září 2018 se hudebně podílela na vydání audioknihy britského spisovatele Fynna „Pane Bůh, tady Anna“, kterou namluvila Bára Hrzánová.
Věnuje se i dalším aktivitám. Každý rok pomáhá čistit řeku Sázavu a téměř 10 let byla patronkou projektu Světluška. Ztvárnila také hlavní roli ruské básnířky Anny Barkovové v historickém filmu „8 hlav šílenství“, který měl premiéru v říjnu 2017, vyzkoušela divadlo i tanec a spolupracovala s řadou uznávaných osobností.

(ab)