MAHLER S OPERNÍ PĚVKYNÍ BERNARDOU FINK V JANÁČKOVĚ FILHARMONII

AUSTRIA/Vienna/ Wien/Atmos © Julia Wesely - bei jeglicher Veröffentlichung wird um Nennung der Bildautorin gebeten!

Vynikající operní pěvkyně Bernarda Fink, která s Janáčkovou filharmonií vystoupí 23. 5. 2019 v Mahlerově Třetí symfonii, patří díky své všestrannosti k nejvyhledávanějším zpěvákům současnosti. Její repertoár sahá od staré hudby až po hudbu 20. století. Často vystupuje s předními světovými orchestry v Evropě i v zámoří.

Začátkem 90. let žila v Praze, kde její manžel, diplomat, přispěl ke vzniku Rakouského kulturního fóra. „Česko je taková má dodatečná vlast,“ říká Bernarda Fink, která se během svého pražského pobytu naučila docela dobře česky. Vyrůstala v argentinské metropoli Buenos Aires, v rodině Slovinců, kteří emigrovali před komunisty.

Určujícím zážitkem z dětství, který ovlivnil její cestu životem, byla deska s nahrávkou Dvořákovy Novosvětské, která doma hrála téměř každý den. „Je to slovanská hudba a já mám slovanskou krev,“ vysvětluje. „Nevím, kolikrát jsem Novosvětskou slyšela, ale nakonec jsem ji znala nazpaměť. Najednou se mi v Buenos Aires nějak lépe dýchalo. Ta hudba mé duši roztáhla křídla,“ vzpomíná Bernarda Fink.
V Argentině absolvovala hudební školu Instituto Superior de Arte del Teatro Colón. Postupně se stala přední světovou mezzosopranistkou. Celou kariéru se věnuje slavným písňovým cyklům.
V Ostravě zazpívá sólo v Mahlerově Symfonii č. 3 – nejdelší symfonii standardního repertoáru. Kolos o šesti větách, o osmi lesních rozích, dvou sborech a jedné sólistce trvá skoro dvě hodiny.
Koncert v domě kultury začíná v 19 hodin a vstupenku pořídíte již za 160 Kč. Více informací najdete na www.jfo.cz

(ab)