Jak vypadaly Velikonoce ve staré Ostravě? Poznejte to s průvodci OSTRAVAINFO!!!

Jak vypadaly Velikonoce ve staré Ostravě? Poznejte s průvodci OSTRAVAINFO!!! historii oslav v našem městě a objevte tradiční zvyky a obyčeje, které se zde udržují po mnoho generací.

Během prohlídek, které jsou naplánovány na období před Velikonocemi, se budete moci ponořit do bohaté historie Velikonoc v dělnických koloniích a poznat tradiční zvyky spojené s těmito svátky. Odborní průvodci vás provedou historickým centrem města. „Návštěvníci si poslechnou mnohé o obyčejích a zvycích od Masopustu až po Svatodušní svátky,“ říká koordinátorka průvodců a průvodkyně Sylva Burgertová. „Vyprávět budeme také zajímavou historii Velikonoc, které mají kořeny v židovském svátku Pesach. Připraveny jsou i příběhy o tom, jaký význam má velikonoční beránek, který nesmí ani dnes chybět na žádném svátečním stole.“

Během procházky se seznámíte také s významem masopustních oslav. V Ostravě a okolí se objevují během masopustních průvodů ve větší míře masky kozy a kozla, a proto se zde slaví tzv. Kozelky. Na prohlídkách Velikonoční Ostravy bude řeč též o tradičním Kozelku, který se již více jak 100 let udržuje v ostravském Pustkovci. „Vyprávět budeme například i o významu masek, které se objevují v průvodech. Mnoho zvířat mělo třeba plodivou sílu. Jako postavy byly často chápány také jednotlivé dny a svátky. Známá je tak bytost Neděle nebo právě Masopust, jež měl být znázorňován jako opilý bizarní panák,“ přibližuje symboliku masopustních masek autorka prohlídky.

Průvodci zároveň přiblíží význam každé neděle před Pašijovým týdnem a tradice jednotlivých dní před Velikonoční nedělí. „Proč je pondělí modré, úterý žluté nebo jaké jídlo se podávalo v hornických chalupách aby se lidé po celý rok nemračili,“ doplňuje průvodkyně. „Krásnou tradicí byla i slavnostní jízda důlních koní, kteří se vždy na zelený čtvrtek nastrojení a vyhřebelcovaní účastnili Havířské jízdy. Během té projížděli vesnicemi a dostávalo se jim zaslouženého uznání.“

První prohlídka na Květnou neděli bude ukončena na Masarykově náměstí, kde bude probíhat Vynášení Mařeny, které každoročně pořádá folklorní soubor Hlubinka. Prohlídky na Modré pondělí a Velký Pátek bude mít návaznost na Velikonoční jarmark, který je na náměstí po celý týden. Poslední se koná na Boží hod, který je ve své podstatě zahájením křesťanských Velikonoc.

Přijďte se seznámit s tím, jak slavili svátky jara naši předkové a poznejte, že nejen Vánoce umí být kouzelným obdobím. „Lidé mají mnohdy Velikonoce spojené pouze s jedním dnem, někdy celým týdnem. Významné 50denní období, které nastává po pašijovém týdnu tak není v tradiční společnosti příliš známé. Pro většinu z nás končí Velikonoce právě pondělním šmigrustem, ve skutečnosti však ty pravé oslavy teprve začínají,“ doplňuje Sylva Burgertová.

Více informací na www.ostravainfo.cz nebo na tomto odkaze.

 

Termíny prohlídek:

Květná neděle 24. března, 9:30

Modré pondělí 25. března, 15:30

Velký pátek 29. března, 10:00

Bílá sobota 30. března, 10:00

Velikonoční neděle 31. března, 10:00

 

Začátek je vždy na Prokešově náměstí.

Doba trvání je zhruba 100 minut a délka procházky je 1,5 km.

Prohlídky se konají za každého počasí a je nutné je předem rezervovat.

V den prohlídky můžete navštívit také Vyhlídkovou věž, po předložení zakoupené vstupenky na prohlídku budete mít nárok na zvýhodněné vstupné: 40 Kč/dospělí; 20 Kč/zlevněné vstupné.

Komentované procházky:

100,- dospělí

70,- děti od 10 let, studenti do 18 let, senioři, TP, ZTP, ZTP/P

300,- Rodinné vstupné (2 dospělí + 2-3 děti do 15 let)

Děti do 10 let zdarma

(ab)