Centrum duševního zdraví Ostrava rozšířilo své služby

Zdraví a pohoda. Foto zdroj: Free fotobanka PxHere

Centrum duševního zdraví Ostrava je připraveno poskytovat péči všem Ostravanům, v pilotním projektu se mohli stát jeho klienty pouze obyvatelé některých obvodů

Centrum duševního zdraví (CDZ) Ostrava rozšířilo od poloviny února bezplatnou podporu lidem se závažným duševním onemocněním zejména v jejich domácím prostředí na celé město. Nově mohou jeho komplexní služby využít Ostravané s psychiatrickým onemocněním ze všech 23 městských obvodů.

Včasné poskytnutí péče vede k návratu do běžného života. CDZ sídlí na Kafkově ulici 13 v blízkosti Městské nemocnice Ostrava a je v provozu od srpna 2020.

Zatímco v pilotním projektu, který skončil posledním lednovým dnem, se klienty centra mohla stát pouze čtvrtina obyvatel města, aktuálně jsme začali nabízet komplexní péči poskytovanou sociálními pracovníky, klinickým psychologem, psychiatrem a psychiatrickými sestrami všem Ostravanům a navíc i obyvatelům přidružených obcí. Vznik pracoviště tohoto typu v naší nemocnici pro nás bylo výzvou, kterou se nám podařilo zvládnout, i po skončení pilotní části pokračujeme v poskytování sociálně-zdravotních služeb ve spolupráci s Asociací TRIGON,“ řekla náměstkyně ředitele MNO Kateřina Kyselá.

CDZ nabízí podporu zhruba stovce dospělých lidí se závažným duševním onemocněním – psychotickými poruchami, poruchami nálad, obsedantně-kompulzivní poruchou, i lidem s dalšími psychickými potížemi. Pomoc poskytuje také jejich blízkým, klienti nepotřebují doporučení lékaře.

Pracovníci centra aktuálně tráví s klienty více času venku, například v Galerii výtvarného umění se každý měsíc mohou společně věnovat technikám malby nebo modelování. Na pravidelných setkáních s lékařkou a psychologem probírají projevy chování a jak reagovat na případné zhoršení. CDZ prohloubilo spolupráci s pobytovou službou Vila Milada provozovanou Asociací TRIGON. U klientů se díky spolupráci snižují projevy duševního onemocnění a nedochází k akutním hospitalizacím.

Multidisciplinární tým Centra duševního zdraví zajišťuje všechny potřeby klienta na jeho cestě k zotavení. V poslední době se ale setkáváme s nedostatkem pobytových služeb pro adaptaci klientů do běžného života po dlouhodobé hospitalizaci, klienti se po pobytu v nemocnici mnohdy nemají kam vrátit. Protože je bydlení jejich základní potřebou, připravujeme navazující projekt s názvem Ubytování pro zotavení,“ doplnila ředitelka Asociace TRIGON Olga Rosenbergerová.

Klienti získávají bezplatně komplexní psychiatrickou a sociální péči – pomoc při přechodu z hospitalizace do domácího prostředí, při řešení obtíží v péči o domácnost, při hospodaření s penězi nebo zajištění dávek. Služeb CDZ mohou využít také při komunikaci s rodinou, blízkými, lékaři nebo úřady.

Psychiatr provádí kontrolu klidně v obýváku naší klientky, má možnost vidět reálný stav situace. Jako tým se snažíme klientům pomoci řešit příčinu onemocnění a nikoliv jen projevy. Zaměstnanci centra tráví v terénu více než polovinu své pracovní doby a díky terénní péči se nám podařil snížit počet pacientů, kteří bývali dříve hospitalizováni na psychiatrických odděleních. Zároveň jsme zkrátili dobu hospitalizace u zhruba 30 pacientů,“ dodal vedoucí Centra duševního zdraví Ostrava Gracián Svačina.

(nm)

Provoz CDZ Ostrava byl do 1. 2. 2022 hrazen z projektu MZČR „Podpora vzniku Center duševního zdraví III“, v tzv. ostrém provozu je zdravotní část financována z veřejného zdravotního pojištění, sociální část z dotací města Ostrava a MSK. Pro klienty se vůbec nic nemění, služba je zdarma a naopak své služby CDZ ještě rozšiřuje. Centrum by nevzniklo bez úzké spolupráce s Fakultní nemocnicí Ostrava. Navazuje na reformu psychiatrické péče, která zajišťuje poskytnutí zdravotních i sociálních služeb na jednom místě.