FESTIVALOVÝ PODZIM MHF LEOŠE JANÁČKA ZVE PRVNÍ VÍKEND V ZÁŘÍ NA OPEN AIR KONCERTY V HUKVALDSKÉ OBOŘE A DALŠÍ

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka na podzim připravil cyklus několika mimořádných koncertů, kterými chce v této složité době vyjádřit podporu umělcům a poděkovat svým posluchačům. FESTIVALOVÝ PODZIM nabídne osm výjimečných koncertů a to ve dvou etapách – začátkem září a poté v druhé polovině listopadu.

První zářiový víkend proběhnou především open air produkce v nově zrekonstruovaném amfiteátru v Hukvaldech – ty rozezní legendární soubor Hradišťan nebo monumentální kantáta Carmina Burana v podání skvělých sólistů v čele se sopranistkou Veronikou Rovnou. V druhé polovině listopadu pak do Ostravy a okolních měst přijedou hobojista Vilém Veverka, klavírista Martin Kasík nebo sólista Metropolitní opery Adam Plachetka. Festivalový podzim je také pozvánkou na plnohodnotný ročník MHF Leoše Janáčka, který se uskuteční od 27. 5. do 1. 7. 2021.

Festivalový podzim je věnován rozličným podobám hudby. Slavnostního zahájení a otevření amfiteátru v Hukvaldské oboře se v pátek 4. 9. ujme Hradišťan s jedním ze svých nejlepších programů: O slunovratu. Hradišťan již dávno není jen klasickým souborem lidových písní a tanců. Jeho výjimečnost spočívá v moderních stylizacích, mistrovském spojení hudby a tanečního umění a v silných programových námětech.

Z cimbálové muziky Hradišťan Jiří Pavlica v průběhu času vytvořil zcela unikátní, svébytný a nezaměnitelný soubor. „Kráčíme od projektu k projektu a jednou z výrazných jednotících linií se stala myšlenka ´stavění mostů´ mezi hudebními žánry, mezi kulturami, mezi národy a mezi lidmi obecně. Proto jsme postupně spolupracovali s mnoha našimi předními umělci a soubory z oblasti folku, jazzu, vážné hudby, ale i jiných kultur. V rámci těchto nadžánrových úvah jsem společně s choreografkou Ladislavou Košíkovou vytvořil také hudebně taneční inscenaci ´O slunovratu´ se zhudebněnými básněmi Jana Skácela a lidovou poezií,“ říká umělecký vedoucí souboru Hradišťan Jiří Pavlica.


Sobotní dopoledne 5. 9. Nabízí ve Vítkovickém zámku v Ostravě Matiné s brunchem, kde se bude prolínat zpěv Hany Fialové za klavírního doprovodu Jakuba Žídka s vyprávěním ředitele festivalu, Jaromíra Javůrka, který se pozastaví nad svým životem nerozlučně spojeným s Leošem Janáčkem, ale především s vynikajícími osobnostmi české i světové hudební scény.

Víkend zakončí v neděli 6. 9. v Oboře Hukvaldy monumentální kantáta Carmina Burana – jedno z nejpopulárnějších děl hudby 20. století vzniklé na texty středověkých písní žáků darebáků, šokující koncem 60. let puritánskou Evropu, ale dodnes strhující svými rytmy a melodiemi.
„Chtěl bych vyjádřit velkou, a to hned dvojí radost. Jednak se díky Biskupství ostravsko-opavskému podařilo v hukvaldské oboře kompletně zrenovovat amfiteátr, který byl téměř odsouzen k definitivnímu zániku a umožnit tak jeho využívání k uměleckým akcím na další desetiletí. Druhá radost pramení ze skutečnosti, že vedení MHF Leoše Janáčka to navzdory letošních problémů s koronavirem nevzdalo a připravilo Festivalový podzim, který je sice menší, ale po umělecké stránce plnohodnotnou náhradou za jarní festival,“ dodává náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Nadace ČEZ, ve které má MHF Leoše Janáčka již dlouhá léta stálého partnera a podporovatele a které je také věnován tento víkend, chystá ve spolupráci s festivalovým týmem doprovodný program pro celou rodinu. V pátek 4. 9. od 18 hodin a v neděli 6. 9. od 15 hodin proběhne škola karikatury Václava Šípoše. Na workshopu firmy BeWooden v neděli 6. 9. od 15 hodin si pak zájemci mohou vyrobit speciální dřevěné brože Leoše Janáčka a Lišky Bystroušky, stvořené ve spojení s Janáčkovou filharmonií.
Zářiový cyklus koncertů Festivalového podzimu uzavře 22. 9. v Domě kultury města Ostravy Pěvecký koncert – Krása italského belcanta. Kapuleti a Montekové, Marie Stuartovna, Lazebník sevillský nebo Don Pasquale – árie a dueta z těchto oper Mistrů italské opery, jakými jsou Vincenzo Bellini, Gaetano Donizetti, Gioacchino Rossini zazní v podání sopranistky Nicoly Proksch, sólisty Komické opery v Berlíně a absolventa Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, dnes hosta předních evropských operních scén a prestižních koncertních pódií basisty Jana Martiníka.

Janáčkovu filharmonii Ostrava bude řídit vyhledávaný operní dirigent Peter Valentovič. „Jsem velice rád, že se nám podařilo využít maximálně možného a i za stávajících, opravdu nelehkých podmínek nabídnout umělcům možnost vystoupit a především posluchačům možnost sdílet bezprostřední umělecký zážitek. Budu opravdu a upřímně rád, když vstoupíme do nové sezóny společně a pod staletými stromy hukvaldské obory si užijeme jak atmosféru Janáčkova rodiště, tak výjimečné koncerty,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka.

Listopadový cyklus koncertů zahájí 17. 11. ve Starém Bohumíně, v sále Pod Zeleným dubem, Komorní koncert hobojisty Viléma Veverky. Především Bach a Händel budou znít 20. 11. na tradičním Varhanním koncertě v ludgeřovickém kostele sv. Mikuláše. Vedle varhaníka Filipa Šmerdy, vítěze mezinárodní varhanní soutěže P. Ebena vystoupí houslistka Alžběta Stračinová a absolventka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, dnes v Nizozemsku žijící sopranistka Barbora Jirásková.

Národní dům ve Frýdku-Místku nabídne 21. 11. Komorní janáčkovský koncert. Výběr z klavírního díla Leoše Janáčka zahraje klavírista Martin Kasík, který bude rovněž partnerem slovenskému tenoristovi Ĺudovítovi Ludhovi ve vrcholném skladatelově díle Zápisníku zmizelého. Festivalový podzim skutečně velkolepě uzavře 29. 11. v Evangelickém Kristově kostele v Ostravě Pěvecký koncert Molieri aneb velcí rivalové Mozart a Salieri. Sólista Metropolitní opery v New Yorku a stálý host Státní opery ve Vídni Adam Plachetka za doprovodu Czech Ensemble Baroque poodkryje společně s Jiřím Vejvodou tajemství legendy o vztahu dvou rivalů na vídeňském císařském dvoře W. A. Mozarta a A. Salieriho.

„Události posledních měsíců neumožnily konání Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka v plánovaném termínu a rozsahu. Festivalový podzim je malým MHF Leoše Janáčka a velkým poděkováním Vám, posluchačům, za podporu, kterou jste nám letos prokázali. Chceme Vás několika podzimními výjimečnými koncerty také pozvat na řádný festivalový ročník, který se uskuteční od 27. 5. do 1. 7. 2021.“ řekl  Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka.

INFORMACE KE VSTUPENKÁM
Vstupenky je možné si zarezervovat a zakoupit online na www.mhflj.cz nebo ve kterémkoliv z předprodejních míst sítě Colosseum Ticket. Prodejním místem v DKMO je Janáček Point, prodejním místem v Hukvaldech je IC Hukvaldy (rodná škola Leoše Janáčka). Více informací o prodeji vstupenek: 731 176 024, vstupenky@mhflj.cz.

(nm) Foto: MHFLJ a NM