Dramatické chvíle ve voliéře supů bělohlavých

Začátkem prosince loňského roku se na voliéru supů bělohlavých vyvrátil strom a poškodil ji. Všichni obyvatelé voliéry museli být okamžitě přestěhováni. Jednalo se o čtyři supy bělohlavé a osm ibisů skalních. Supi se po opravě tento týden do voliéry vrátili, ibisi už zůstali na zimu v zázemí.

V pondělí se dva páry supů bělohlavých vrátily do své „domovské“ voliéry. Více než měsíc trvala oprava jejich voliéry, na kterou se 2. prosince loňského roku vyvrátil vzrostlý dub a poškodil ji. „Naštěstí ne nějak fatálně, ale váha stromu poškodila pletivo a napojení stropní sítě, proto museli být všichni ptáci okamžitě schytáni a přestěhováni. Voliéru aktuálně obývaly dva páry supů bělohlavých a čtyři páry ibisů skalních,“ popisuje zooložka Adéla Obračajová. Ibisi byli umístěni do zázemí, kde tráví zimu, a supi do jiné velké voliéry po kondorech andských.

Sup na hnízdišti_foto P.Vlček
foto: Pavel Vlček, Zoologická zahrada Ostrava

Kromě samotné opravy voliéry proběhly i další úpravy. „Využili jsme toho, že byla voliéra prázdná, a připravili jsme dravcům nová hnízdiště. Jako základ hnízd posloužily suché štěpky a borovicové větve. Ukončení oprav bylo naplánováno tak, aby na začátek hnízdní sezóny, která u supů připadá právě na toto období, byli ptáci opět „doma“. Věříme, že se supům budou připravená hnízdiště líbit a že se naše malá supí „kolonie“ rozroste. Jistou nadějí je skutečnost, že se mladší pár den po přestěhování hned pářil, což sice ještě nic neznamená, ale minimálně je to na dobré cestě,“ dodává Adéla Obračajová.

Sup bělohlavý byl v minulosti na řadě míst Evropy vyhuben. Dnes je díky přísné ochraně a spolupráci mnoha institucí nejpočetnějším evropským supem. Do jednoho ze záchranných programů je zapojena i naše zoo. V roce 2013 jsme pro vypuštění do volné přírody v Bulharsku poskytli jedno mládě. Mladý sameček se bohužel o rok později zabil na nebezpečném sloupu vysokého napětí. Jeho smrt však nebyla úplně marná, nepochybně přispěla k záchraně životů mnoha dalších volně žijících ptáků. Konečně totiž donutila tamní úřady nebezpečné vedení izolovat, aby zde pokud možno nezahynul žádný další pták.

NM, foto: Pavel Vlček