Baník deklasoval Farul 5:0

Foto se souhlasem FC Baník Ostrava

Vysoká výhra na úvod soustředění v polské Opalenici. Baníkovci porazili úřadujícího rumunského mistra Farul Constanta 5:0. Hattrickem se blýsknul Abdullahi Tanko.

Baník proti soupeři, kterého od lajny emotivně koučovala legenda rumunského fotbalu Gheorge Hagi, zahájil se dvěma debutanty Jakubem Markovičem a Patrickem Kpozem v sestavě energicky, ale první větší možnosti se počaly rodit až po půlhodině. Matěj Šín se nejprve zastřeloval pokusem z dvaceti metrů, pak ho ale míč po ose Ewerton – Jan Juroška našel na malém vápně a ostravský mladík v 39. minutě pohodlně umístil balon do sítě.

Krátce před poločasem prokázal svou mrštnost i Markovič, který na čáře vytáhl nepříjemnou střelu Dussauta z šestnáctky.

Pavel Hapal udělal v přestávce vícero změn v sestavě a Slezané si vytvářeli tlak a stále více šancí. S obrovskou chutí hrál čerstvý Abdullahi Tanko, jehož rychlost rozvracela defenzívu protivníka. Po centru Eldara Šehiće v 52. minutě nejdřív z otočky trefil boční tyčku, ale sotva se míč dostal opět do hry, prostrčil mu ho na ose hřiště Ladislav Almási na velké vápno a Tanko šajtlí umístil balon k tyči. V 55. minutě se navíc Tanko po dalším Almásiho přiklepnutí řítil znovu sám na brankáře, ale tentokrát mu obstřel nevyšel.

Zato v 66. minutě vyšla Baníku parádně kombinace po levé straně a Šehičův centr poslal Ewerton hlavičkou potřetí do brány.

Závěrečná půlhodina Baníku vyšla skutečně jako z partesu. Rychlá hra přinášela další možnosti: v 75. minutě Jaroňovu jedovku zlikvidoval Buzbuchi, o minutu později Tankovi chyběl po kličce do strany možná jeden krok ke gólu do prázdné brány a Šehić po jeho zpětné přihrávce přestřelil. V 77. minutě David Buchta po sólovém průniku trefil tyčku a Šehićovu dorážku z lajny rukou vytáhl nad brankář.

V 85. minutě už ale dostal Tanko od Petra Jaroně znovu balon ideálně do běhu za obranu a s brankářem si věděl rady. Klička do strany – 4:0. Těsně před koncem pak Nigerijec zkompletoval svůj první hattrick v Baníku, když se pro změnu prosadil parádní technickou trefou z levého křídla.

________________________________________________________________________

STATISTIKY: Poločas: 0:1Branky: 39. Šín (Juroška), 52. Tanko (Almási), 66. Ewerton (Šehić), 85. Tanko (P. Jaroň), 88. Tanko (Šehić).

(pd) Zdroj: FC Baník Ostrava