Získá Zoo Ostrava dalšího Bílého slona?

Ostravská zoologická zahrada v minulosti získala už osm Bílých slonů, naposledy v loňském roce. Originální keramické sošky jsou oceněním za mimořádné chovatelské úspěchy a vybudování zajímavých expozic v českých a slovenských zoologických zahradách. Soutěž se koná již od roku 1994 pod záštitou sdružení Česká ZOO. Do 28. ročníku soutěže se přihlásilo 12 zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) s 54 významnými odchovy. Jak uspěje Zoo Ostrava?

Slavnostní předání výročních cen soutěže o Odchov a stavbu roku v českých a slovenských zoologických zahradách – Bílý slon 2021 – se uskuteční ve středu 18. května od 14 hod. v Kapucínském klášteře ve Fulneku.

Zoo Ostrava se do soutěže přihlásila s devíti vzácnými mláďaty narozenými v loňském roce:

  1. Lemur mongoz – velmi vzácně chovaný druh lemura, který se v zoologických zahradách i velmi vzácně množí. V Zoo Ostrava se podařilo těmto lemurům odchovat už pět mláďat, do soutěže jsou přihlášena dvojčata narozená v dubnu 2021.
  2. Amazoňan vínorudý – ohrožený druh jihoamerického papouška, který se v zoologických zahradách množí jen vzácně. V Zoo Ostrava se podařilo odchovat už 30 mláďat.
  3. Morčák šupinatý – odchovy této ohrožené východoasijské kachny jsou v lidské péči velmi raritní, v Zoo Ostrava se rozmnožila poprvé.
  4. Sup kapucín – nejohroženější sup Afriky, který se v zoologických zahradách množí velmi vzácně. V Zoo Ostrava se jedná o 11. odchované mládě.
  5. Sup mrchožravý – nejmenší a zároveň nejohroženější sup Evropy, v Zoo Ostrava se podařilo jej odchovat poprvé. Mládě bylo určené pro vypuštění do bulharské přírody, ale krátce po převozu do Bulharska bohužel uhynulo.
  6. Želva chrámová – kriticky ohrožený druh želvy z jihovýchodní Asie, kterou se podařilo rozmnožit pouze ve třech zoo na světě, včetně Zoo Ostrava, kde se rozmnožila loni úplně poprvé (i v rámci UCSZOO se jedná o prvoodchov).
  7. Cichlida Loiselleho – ohrožená madagaskarská ryba, která ve své domovině čelí úplnému vyhubení; v Zoo Ostrava se podařilo rozmnožení poprvé (i v rámci UCSZOO se jedná o prvoodchov).
  8. Mahsír obří – himálajská ryba ohrožená vyhubením, která se chová jen velmi vzácně, v Zoo Ostrava se rozmnožila poprvé (i v rámci UCSZOO se jedná o prvoodchov).
  9. Rájovčík Linkeho – vzácná rybka obývající mokřady jihovýchodní Asie se v Zoo Ostrava rozmnožila poprvé (i v rámci UCSZOO se jedná o prvoodchov).

Podrobnosti o unikátnosti všech přihlášených druhů najdete zde.

Do soutěže přihlásila zoo i jednu stavbu: Tsavo – moderní chovatelsko-expoziční zařízení pro mangusty trpasličí a dikobrazy jihoafrické pojmenované po národním parku v Keni, které bylo vybudováno pod výběhem afrických zvířat v blízkosti zastávky safari expresu.

Budeme napjati, jak dopadne již 28. ročník soutěže oceňující práci chovatelů z československých zoologických zahrad.

Foto: autoři Michal Fuglevič, Markéta Rejlková a Monika Vlčková.

(ab)