Velká bitva bez vítěze: Baník – Sparta 2:2

Brankář Baníku Viktor Budinský - Utkání 13. kola první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha, 31. října 2021 v Ostravě.

Skvělý zápas, velký boj, mnoho šancí a fantastická atmosféra. A nakonec bod, který Baník vybojoval za remízu 2:2. Slezané si proti Letenským vybojovali řadu šancí, dvakrát však museli náskok soupeře dohánět. Pokaždé se to Baníku povedlo.

Ve fantastické kulise se do sebe oba týmy pustily bez náznaku vyčkávání, co udělá soupeř. Sparta se do šance dostala jako první a Viktor Budinský předvedl také svůj první výborný zákrok proti přímému kopu Dávida Hancka.

O chvíli později zasáhl stejně dobře i proti hlavičce Filipa Panáka.

Pak ale převzal iniciativu Baník a vypracoval si několik výborných možností. V 17. minutě nacentroval výborně Jan Juroška, k hlavičce se dostal Ladislav Almási a scházela mu jen přesnost. Florin Nita by s jeho pokusem těžko cokoliv dělal, kdyby mířila do branky. Směřovala však těsně mimo…

Za malou chvíli se k odraženému míči dostal Daniel Tetour, ale přestřelil.

Zničehonic přišel gól Sparty. Adam Hložek prodloužil hlavou za obranu rozběhnutému Jakubu Peškovi, ten běžel sám na Viktora Budinského a zamířil nechytatelně k tyči – 0:1.

Baník inkasovaný gól nezastavil. Ve 35. minutě to zkoušel David Buchta, Florin Nita jeho střelu protentokrát ještě chytil…

Ve 45. minutě se Baník dostal ještě do dvou dobrých šancí. Nejdříve Ladislav Almási znovu minul a pak po rohovém kopu pálil z hranice šestnáctky Nemanja Kuumanovič. Zdálo, že nechytatelně, nicméně Nita jeho bombu pod břevno fantasticky vyrazil.

Brzy po přestávce využil David Buchta nedorazu v defenzivě Sparty, dral se v šestnáctce do zakončení, po souboji upadl, ale na pokutové kopy měla přijít řada až později.

Nejdříve totiž Baník vyrovnal. Rychlou akci vyšperkoval Filip Kaloč přesnou přihrávkou Davidu Buchtovi, ten z rohu šestnáctky vypálil a jeho křížná střela se zastavila až v síti!

Zápas ve skvělé atmosféře pokračoval dál ve výborném tempu a mnoho zajímavých situací mělo ještě přijít. V 64. minutě vypálil v šestnáctce Bořek Dočkal. Viktor Budinský ve spolupráci s Jiřím Fleišmanem však střelu, která měla gólové parametry, dokázali zastavit.

V 65. minutě přišla na řadu první penalta. Kopala ji Sparta. Míč si postavil Bořek Dočkal a Viktor Budinský nejen že správně odhadl směr střely, ale také ji bravurně vyrazil.

O chvíli později chytil gólman Baníku šanci Ladislavu Krejčímu mladšímu a když se pak po zásahu videorozhodčího kopala proti Baníku druhá penalta, celý stadion doufal, že skvěle chytající Viktor Budinský zastaví i tu. To už by bylo asi zřejmě příliš, Dávid Hancko druhou penaltu Sparty proměnil a hosté znovu vedli.

V 76. minutě byl blizoučko Gigli Ndefe. Dohrával míč do prázdné branky, ale kdosi ze sparťanských hráčů stačil na lajně míč odkopnout.

O chvíli později utekl po levé straně Yira Sor, poslal před branku, kde byl faulován Ladislav Almási. Sudí Berka sice ještě svůj verdikt o penaltě zkonzultoval s videoasistentem, názor však nezměnil a Daniel Tetour pak prokázal velmi pevné nervy a penaltu proměnil, čímž stanovil konečný výsledek.

STATISTIKY

Poločas: 0:1, Branky: 49. Buchta, 88. Tetour z penalty – 31. Pešek, 72. Hancko z penalty. Rozhodčí: Berka – Nádvorník, Paták. ŽK: 45+2. Kuzmanović, J. Pokorný, Sor – 45+2. Čelůstka, 60. Hancko, Diváci: 14572
(pd) Zdroj: FC Baník Ostrava