Už jen tři dny a vypukne to. Jeden svět ve Vesmíru!

Foto archív: 20. ročník festivalu Jeden svět Ostrava.

Dvacátý ročník festivalu Jeden svět Ostrava zahájí už ve čtvrtek 4. dubna a potrvá až do 12. dubna. Největší regionální filmový festival nabídne přes 45 promítání 32 dokumentárních filmů z celého světa. Do Ostravy letos přijedou diskutovat generál Armády ČR Petr Pavel, diplomat a bývalý velvyslanec Petr Kolář, politik Hayato Okamura, novináři Markéta Kutilová, Ondřej Kundra a Hana Čápová, režiséři Ondřej Šálek, Vít Janeček nebo Zuzana Piussi a mnoho dalších. Program se rozprostře do pěti kin a klubů v Ostravě, nově i do galerie Plato a bývalého kina Vesmír.

Zahájení festivalu se odehraje 4. dubna od 18:00 v kině Vesmír. Zahajovacím filmem bude snímek Na jejích bedrech, který pojednává o mladé aktivistce irácké komunity jezídů Nadje Muradové, která bojuje proti sexuálnímu násilí ve válce, které sama zažila. Za svůj boj dostala v roce 2018 Nobelovu cenu míru. Tento silný snímek doplní debata s Petrem Pavlem, generálem Armády ČR a bývalým diplomatem Petrem Kolářem. Bavit se budou nejen o lidských právech, ale také o 20. výročí vstupu České republiky do NATO a významu této organizace pro naši zemi. Debata bude tlumočena do znakového jazyka. Občerstvení v kině vesmír zajistí pojízdná kavárna Mental Café a vinařství Navínko. Vstupenky jsou k dispozici v on-line prodeji, ale také na místě před samotným promítáním.

Zakončení festivalu Jeden svět proběhne 12. dubna v Centru Pant. Tentokráte bez filmu, ale s o to zajímavější debatou, na kterou přijala pozvání pracovnice nadnárodních organizací a diplomatka Ester Lauferová a novinářka a dokumentaristka v jedné osobě Tereza Engelová. Závěrečná debata 20. ročníku festivalu nese název O mezinárodní spolupráci, svobodě a odpovědnosti ve 21. století a začne v 18. hodin.

Program a všechny potřebné informace o festivalu naleznete na stránkách www.jedensvet.cz/ostrava.

Zdroj: (NM)