Šlapáním na kole pomáhají druhým

Handy cyklo maratonu se účastnil ostravský cyklistický tým v čele s primátorem Tomášem Macurou. Akce má také výrazný charitativní rozměr. Do pomoci dvěma handicapovaným lidem se zapojila i veřejnost. Návštěvníci ostravské zoologické zahrady mohli usednout na jedno ze dvou stacionárních kol a vyšlapat peníze pro dva mladíky, kterým nešťastná událost změnila život.

Každý takto našlapaný kilometr promění město Ostrava ve stokorunu a získané finance budou použity na nákup rehabilitačních pomůcek. V parném dni lidé našlapali pro Pavla Palkoviče 94 kilometrů a pro Lukáše Slováčka 101 kilometrů, což znamená 9 400 a 10 100 korun. Největší „ujetá“ vzdálenost činila 10 kilometrů a na stacionární kola usedli lidé nejen z Česka, ale také ze Slovenska a Polska.

A pro koho jsou peníze určeny? Sedmnáctiletý Pavel Palkovič přežil před necelým rokem těžké krvácení do mozku. Od té doby je neschopen pohybu a komunikace a je odkázán na pomoc okolí. O sedm let starší Lukáš Slováček, který se aktivně věnoval fotbalu, je po pádu s poškozenou míchou pacientem spinální jednotky Fakultní nemocnice Ostrava. Oba mladíci jsou patrony ostravského cyklistického týmu, který bojuje na trati letošního Metrostav Handy Cyklo Maratonu. Také členové ostravského týmu tradičně přispívají svým patronům na nákup pomůcek pro rehabilitaci, takže částka se ještě zvýší.

(nm)