PRIMÁTOR PŘEDAL HASIČŮM ČTYŘI MODERNÍ ZÁSAHOVÉ VOZY

Sborům dobrovolných hasičů z Koblova, Martinova, Muglinova a Třebovic předal primátor Tomáš Macura v pátek 24. srpna čtyři nové vozy, které nahradí starou techniku. Svůj vozový park tak obnovilo již 21 z dvaadvaceti dobrovolnických sborů. Na poslední 22. vůz pro dobrovolné hasiče z Proskovic město již připravilo veřejnou zakázku.

Čtyři nové automobily jsou postavené na podvozku Mercedes-Benz Sprinter 4×4 slouží k přepravě devíti osob a požárního vybavení k zásahům. Vozidla jsou vybavena přenosnou stříkačkou, průtokovým navijákem s vysokotlakou hadicí, vysokotlakým zařízením s nádrží, kalovým čerpadlem, lanovým navijákem, speciálními světlomety a další hasičskou technikou. Je dlouhý 7,56 metru, provozní hmotnost činí 4,32 tuny. Čtyři auta byla pořízena za 15,97 milionu korun. Z celkové sumy uhradilo město Ostrava ze svého rozpočtu 13,27 milionu korun, zbývající část tvoří dotace Ministerstva vnitra (1,8 milionu korun) a Moravskoslezského kraje (900 tisíc korun). Jeden automobil včetně vybavení stojí 3 991 790 Kč.

„Tato investice je součástí předem deklarovaného záměru obnovit v rámci tohoto volebního období dopravní auta ve všech 22 ostravských jednotkách,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

„Chtěl bych připomenout, že dobrovolní hasiči zasahovali v Ostravě od roku 2016 devětsetkrát, takže jejich automobily jsou v provozu, jezdí k zásahům a rozhodně nestojí v garážích. Jsem rád za přístup města, že takovým způsobem podporuje dobrovolné hasiče,“ potvrdil krajský ředitel Hasičského záchranného sboru gen. Vladimír Vlček.

„Z rozpočtu města ve zvýšené míře podporujeme akceschopnost jednotek dobrovolných hasičů. Rekonstruujeme a modernizujeme jejich zbrojnice, k výměně zbývá poslední z 22 dopravních aut pro dobrovolné hasiče. Každoroční příspěvek na jejich fungování je 3,2 milionu korun, za čtyři roky to je 12,8 milionu korun. Pokud tedy sečteme všechny jednotlivé položky, dostaneme se k částce 94,9 milionu korun za poslední čtyři roky. Je jisté, že město v tomto volebním období významně přispělo k zlepšení podmínek pro jejich fungování. A to je pouze podpora dobrovolných hasičů, další peníze z rozpočtu města získaly profesionální jednotky. Jsem přesvědčen o tom, že podpora bezpečnostních složek na území města je nadstandardní,“ dodal Tomáš Macura.

(nm) Zdroj Město Ostrava