PANDÍ SAMEČEK MÁ NOVOU PARTNERKU

Po úhynu samičky pandy červené před více než rokem se sameček v ostravské zoologické zahradě dočkal nové partnerky. Koordinátor Evropského záchovného programu pro pandy červené nám doporučil mladou samičku ze Zoo de la Bourbansais ve Francii. Ke spojení zvířat došlo minulý týden, prvních mláďat se tak můžeme dočkat nejdříve za dva roky.

Nová samička pandy červené se narodila 22. června 2018 ve francouzské Zoo de la Bourbansais. Na základě doporučení koordinátora Evropského záchovného programu tvoří s devítiletým ostravským samečkem geneticky vhodný pár. Samička pobývala po příjezdu do Ostravy ve výběhu nejprve sama, aby se seznámila s prostorem a zvykla si na svůj nový domov. Ke spojení obou zvířat došlo minulý čtvrtek. Zatímco samec okamžitě přeznačkoval celý výběh, včetně budek a větví, samička seděla v klidu opodál. Vše se událo bez komplikací. Věříme, že se v budoucnu dočkáme mláďat. Vzhledem k tomu, že pandy červené dospívají nejdříve v roce a půl, první mláďata se tak mohou narodit až za dva roky.

Do roku 2015 byla panda červená vedená v Červeném seznamu ohrožených druhů (The IUCN Red List of Threatened Species) v kategorii „zranitelný“ (Vulnerable). Po přehodnocení stavu této asijské šelmy ve volné přírodě ale výsledky výzkumu ukázaly, že se situace zhoršila. Panda červená tak byla přeřazena do kategorie „ohrožený“ (Endangered). Největší hrozbou je zejména stálý úbytek přirozeného prostředí zvířat v důsledku lidské činnosti. Kvůli této zhoršené situaci se stal chov pand červených v lidské péči ještě významnější pro zachování tohoto druhu pro příští generace. Ostravští chovatelé proto věří, že nově sestavený pár bude v příštích letech odchovávat mláďata.

Kvůli zabydlování nové samičky a sžívání páru bylo dočasně přerušeno komentované setkání. Děkujeme za pochopení!

(ab)