Ostravské muzeum bude mít od září nového ředitele

Novým ředitelem Ostravského muzea, které je příspěvkovou organizací statutárního města Ostravy, byl s účinností od 1. září 2022 jmenován Filip Petlička. Jmenovací dekret převzal příští ředitel Ostravského muzea z rukou primátora Tomáše Macury, poté co jeho jmenování schválila na svém zasedání 5. dubna 2022 rada města.

Výběrové řízení k obsazení místa ředitele Ostravského muzea bylo vyhlášeno v souvislosti s dříve avizovaným odchodem dlouholeté a úspěšné ředitelky organizace RNDr. Jiřiny Kábrtové do důchodu. Do výběrového řízení se přihlásilo sedm uchazečů. Po dvoukolovém jednání, při kterém uchazeči prezentovali hodnotící komisi své představy o rozvoji instituce, a jehož součástí byly i psychologické testy, byl jako komplexně nejvhodnější kandidát pro obsazení pozice ředitele Ostravského muzea vybrán právě pan Filip Petlička.

Filip Petlička je absolventem bakalářského studia Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni, od roku 2020 studuje magisterské studium na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, obor Muzeologie. Od roku 2020 pracuje pro Český výbor ICOM – Generální konference ICOM/ICOM Prague 2022, a to v projektovém týmu vnější vztahy a komunikace. Předtím byl vedoucím oddělení prezentace Památníku Lidice, příspěvkové organizace Ministerstva kultury ČR.

V hodnotící komisi zasedli kromě zástupců města historik Masarykova ústavu docent Martin Jemelka, výkonná ředitelka Kanceláře Českého výboru Mezinárodní rady muzeí Mgr. Martina Lehmannová, ředitelka Slezského zemského muzea Mgr. Jana Horáková, ředitel Muzea Hlučínska Mgr. Metoděj Chrástecký, vedoucí Světa Komenského Fulnek Mgr. Petr Chlebec i ředitel městské galerie Plato Mgr. Marek Pokorný.

Foto: Město Ostrava