Ostrava si připomněla oběti tragické střelby ve fakultní nemocnici

Uctění památky obětí střelby. Foto: FNO Ostrava

Položením květin, zapálením svíčky a minutou ticha si 10. prosince Ostrava připomněla oběti tragické střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava, při níž před dvěma lety přišlo o život sedm lidí a další dva byli vážně zraněni.

Památku uctili představitelé fakultní nemocnice, Moravskoslezského kraje, města Ostravy, obvodu Poruba, složek Integrovaného záchranného systému a další lidé.

,,Městské dominanty, které tradičně bývají nasvětlené, jako je věž Nové radnice, Most Miloše Sýkory, Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice, zůstaly zhasnuté,,  doplnila  mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

Uctění památky obětí střelby. Foto: FNO Ostrava

Obětí střelby připomíná dílo sochaře Lukáše Dvorského. Umělecká plastika evokuje černou díru neboli mrtvé slunce. Město po tragédii poskytlo pozůstalým a zraněným finanční dar, spolu s Fakultní nemocnicí Ostrava a Moravskoslezským krajem se podílelo na vzniku tohoto pietního místa s památníkem v prostoru před fakultní nemocnicí. Na nákladech dosahujících zhruba 1,8 milionu korun se podělily rovným dílem.

Podoba pietního místa vzešla z výtvarné soutěže, kterou organizovalo město. Odborná porota vítěze vybrala z šesti návrhů. Památníku obětem útoku dominuje více než 600 kilogramů vážící bronzová plastika, obložená kostkami ze švédské žuly. Video z pietního aktu: https://youtu.be/IPaJQ9jBc5s.

(nm)