Ostrava měnila historii para hokeje!

Nad ledem Ostravar arény zní siréna. Končí souboj mezi domácím Českem a Koreou. Češi prohrávají 1:4. Znamená to, že ze šampionátu odcestují bez medaile. Hrálo se totiž o bronz. Diváci ve vyprodané hale přesto stojí a vytrvale tleskají. Ten aplaus nebere konce. Navzdory porážce. Ostrava tleská hrdinům, kteří třistatisícovou metropoli uchvátili výkony na právě končícím mistrovství světa v para hokeji. Byl to šampionát, který změnil historii para hokeje. A zapsal se i do dějin města.

Kolikrát už jsme to v Ostravě slyšeli? Skvělou atmosféru vytvořenou ostravskými fanoušky si v uplynulých letech nemohli vynachválit tenisté při Davis Cupu, tenistky při Fed Cupu. Nadšeni z podpory ostravských příznivců byli docela nedávno i reprezentační fotbalisté. Divácký rekord svého času lámal v Ostravě i florbalový šampionát. Nadšeni byli světoví atleti v čele s Usainem Boltem. Hokejisté, třebaže ne ti čeští, kteří si v Ostravě zahráli mistrovství světa. A dalo by se počítat dál.

Teď se ale stalo něco zcela mimořádného. Ostrava si zamilovala hrdinné para hokejisty. Ze všech koutů světa. A oni zase Ostravu. Stačí si ještě jednou vybavit výjev z konce utkání s Koreou. Beznadějně vyprodaná hala si moc přála, aby úchvatná pouť českého týmu skončila ziskem medaile. Nepovedlo se. Přišla porážka. A vlastně docela jednoznačná, skóre 1:4 je zkrátka přesvědčivé. Ovace přesto nebraly konce. Byly to ovace hrdinům, kteří se vzepřeli osudu a navzdory vážným zdravotním hendikepům si uchovali touhu bojovat. Za sebe, za fanoušky, kteří fandili, za republiku, kterou reprezentovali. Ostrava je známá tím, že právě takový lidský charakter dokáže ocenit.

FOTO: paraostrava2019.cz

 

„Velice mě těší neuvěřitelný zájem o para hokej, který byl ještě nedávno jako sport podceňován a nikdo ho nebral příliš vážně. To, co se stalo v týdnu od 27. dubna do 4. května, nikdo z nás nečekal. A bezesporu se jedná o historický okamžik jak samotného para hokeje, tak i sportu hendikepovaných u nás,“ uvedl Jiří Šindler, předseda organizačního výboru MS v para hokeji v Ostravě.

Šampionát trhal rekordy v návštěvnosti. Ještě než začal, platilo, že nejvíce diváků se na para hokej přišlo podívat v roce 2002 na paralympiádě v Salt Lake City. Na finále mezi Norskem a USA se tehdy přišlo podívat 8317 diváků. Koho před ostravským šampionátem napadlo, že tento rekord právě v moravskoslezské metropoli padne?

A stalo se! A hned několikrát! Hned od prvního dne bylo jasné, že o šampionát bude větší divácký zájem, než se čekalo. První hrací den přilákal do haly přes sedm tisíc diváků. Zahraniční novináři žasli. I ti zámořští. Tohle zkrátka vůbec nikdo nečekal. Rekord ze Salt Lake City překonala Ostrava hned třikrát. Poslední dva hrací dny ostravského šampionátu byly zcela vyprodané. Během šesti dnů přišlo do Ostravar arény fandit neuvěřitelných 45 tisíc lidí. A aplaudovali všem. Vítězům, poraženým, zkrátka všem aktérům tohoto rytířského klání.

„Ještě nikdy v historii jsme něco podobného nezažili. Ostrava a toto mistrovství bylo neopakovatelné. Děkujeme organizátorům za to, co se jim tady podařilo,“ neskrývala svůj úžas Veronika Muhlhoferová, technická delegátka International Paralympic Committee.

Mistrem světa se stali para hokejisté USA, kteří ve finále zdolali Kanadu 3:2. Bronz získala Korea, Češi skončili čtvrtí. A to je rozhodně úspěch. Největším vítězem se ale v Ostravě stal celý sport hendikepovaných. Ze strany diváků totiž nezůstalo jen u potlesku a aplausu. „Lid se na nás začali obracet s dotazy, zda mohou para sportovcům jakkoliv přispět. Založili jsme proto transparentní účet, na který mohou lidé přispívat. Prostředky, které případně získáme, použijeme na rozvoj para hokeje u nás,“ sdělil Jiří Šindler. „Děkujeme za to, že jste s námi začali plnit sny a hlavně je možné je díky finanční a fanouškovské podpoře začít realizovat,“ uzavřel šéf organizačního výboru ostravského šampionátu.

PETR DOLAN