Vánoční strom pro Ostravu se rozsvítí o víkendu

Foto: Ostravské vánoce

Jedenáctimetrový smrk ztepilý už je na hlavním ostravském náměstí. Zhruba padesátikilometrový úsek absolvoval na třináctimetrovém návěsu a před poškozením jej chránilo speciální ukotvení. Krátce po 10. hodině ranní její pracovníci Ostravských městských lesů a zeleně, s.r.o. takzvaně usadili na předem připravené místo.

Teď bude strom čekat na zbrusu novou výzdobu s prvky vizuální podoby letošních Ostravských Vánoc. Vzhledem ke stále se zhoršující epidemiologické situaci se strom letos rozsvítí bez kulturního programu. Stane se tak o prvním adventním víkendu 26. až 28. listopadu 2021.

Samotné usazení smrku bylo velmi rychlé, ze speciálního návěsu jej hydraulická ruka vyzvedla a následně usadila na předem připravené místo, následně jej pracovníci Ostravských městských lesů a zeleně zajistili proti vyvrácení. Od úterý by se měl strom v závislosti na počasí začít zdobit.

Navzdory tomu, že se strom rozsvítí bez programu na hlavní scéně, mají se návštěvníci vánočních trhů rozhodně na co těšit. V provozu bude od prvního adventního víkendu ledové kluziště i ruské kolo a otevřené by měly být také prodejní stánky. „Rozsvícení vánočního stromu je tradičně velmi oblíbeným bodem programu, který přitáhne tisíce návštěvníků. Jelikož si uvědomujeme závažnost situace a chceme jednat zodpovědně, rozhodli jsme se strom rozsvítit bez konkrétního slavnostního aktu spojeného s kulturním programem,“ říká náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Živý vánoční strom má ostravské centrální náměstí po šesti letech a nahradí tak mnohými kritizovaný strom umělý. Vzhledem k ohrožení kůrovcem musel smrk z pozemku statutárního města Ostravy v oblasti Jestřábí k zemi, a proto jej Ostravské městské lesy a zeleň, s.r.o. nabídly jako vánoční strom pro Ostravu. „Jako náhradu za tento smrk vysadíme na pozemcích, které spravujeme desítky sazenic lesních dřevin, jedná se o tzv. obnovu lesa. V tomto případě půjde pravděpodobně o buky lesní,“ uzavírá vedoucí střediska údržby zeleně Ostravských městských lesů a zeleně Martin Mati s tím, že po skončení Ostravských Vánoc 2021 bude strom poštěpkován a štěpka z něj bude využita při výsadbě dalších stromů.

Organizátorem Ostravských Vánoc 2021 je statutární město Ostrava, které jejich realizaci letos poprvé svěřilo výstavišti Černá louka s.r.o. Akce se uskuteční v termínu 26. 11. 2021 – 2. 1. 2022. Veškeré informace o programu, změnách spojených s vládními nařízeními kvůli koronavirovým opatřením a partnerech akce najdete na www.ostravskevanoce.cz.

(nm) Foto zdroj: Ostravské Vánoce