OKD daruje Nadaci OKD 58 milionů korun.

Foto: ADAM - autistické děti a my, z.s. - Terapeutické aktivity pro děti s autismem - s podporou Nadace OKD

Společnost OKD poskytne Nadaci OKD dar ve výši 58 milionů korun. Prostřednictvím grantového řízení bude použit na podporu veřejně prospěšných projektů měst a obcí v okresech Karviná a Frýdek – Místek.

„Na základě loňských výborných výsledků hospodaření jsme se rozhodli použít část zisku ke zkvalitnění života ve městech a obcích, které dlouhodobě ovlivňuje činnost společnosti OKD. Chceme tím ještě více přispět k rozvoji tohoto regionu,“ uvedl Jiří Bubík, finanční ředitel OKD a předseda správní rady Nadace OKD.

Částka 58 milionů korun bude z velké části rozdělena mezi investiční projekty nekomerčního charakteru prostřednictvím nového nadačního programu Nadace OKD obcím. Žadateli mohou být města a obce v okresech Karviná a Frýdek – Místek a jejich příspěvkové organizace.

„Město nebo obec může podat žádost o podporu jednoho či dvou projektů, přičemž výše podpory každého z nich může činit až 5 milionů korun. Mohou to být například naučné stezky, cyklostezky, hřiště, výsadba veřejné zeleně nebo projekty zaměřené na péči o kulturní či technické památky a jejich rozvoj. Žádosti budeme přijímat od 1. srpna do 30. září,“ doplnila Monika Němcová, ředitelka Nadace OKD.

Prostřednictvím nadace pomáhá společnost OKD jakožto její zřizovatel uskutečňovat veřejně prospěšné projekty v Moravskoslezském kraji. Od svého založení v roce 2008 již Nadace OKD podpořila více než 3 200 projektů částkou převyšující 365 milionů korun.

OKD, a.s. je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těžba probíhá v hlubinném dole ČSM s lokalitami Sever a Jih v karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. Firma těží, upravuje, zušlechťuje a prodává černé uhlí s nízkým obsahem síry a dalších příměsí, které se uplatňuje zejména v energetice, ocelářství a v chemickém průmyslu. Ročně vyprodukuje cca 1,2 milionu tun uhlí. OKD má 3300 zaměstnanců. Jediným akcionářem je státem vlastněná firma PRISKO a.s.

(nm)