O Velikonocích opět proběhne v Ostravě preventivně informační akce Bezpečnější nakupování a parkování

Také letos je v rámci městského projektu Bezpečnější Ostrava připravena již tradiční preventivně informační akce s názvem Bezpečnější nakupování a parkování. Akci koordinuje Magistrát města Ostravy a podílí se na ní Městská policie Ostrava, Policie ČR a Dopravní podnik Ostrava. Preventisté městské i státní policie společně dohlédnou na bezpečnost ve vytipovaných ostravských obchodních centrech i na velikonočních trzích.

Akce „Bezpečnější nakupování a parkování“ odstartuje už v pondělí 25. března v obchodním centru Galerie TESCO v Ostravě-Třebovicích. Pokračovat pak bude až do soboty 30. března v dalších vytipovaných ostravských nákupních centrech a obchodních řetězcích.

„Informační a preventivní aktivity jsou v boji s kriminalitou klíčové. Naše městská policie zajišťuje celou řadu těchto akcí, cílí od nejmenších až po seniory. Preventivní opatření v době Velikonoc a Vánoc, konaná v koordinaci městského projektu Bezpečnější Ostrava, se staly již tradičními a pomohou připomenout základní zásady bezpečného chování a předejít tomu, aby se nakupující nestali obětmi protiprávního jednání a strávili svátky, pokud možno ve sváteční atmosféře. Ke zvýšení pocitu bezpečí přispěje i zintenzivnění výkonu služby našich strážníků ve vytipovaných místech s větším množstvím lidí,“ dodává Jan Dohnal, primátor města.

Občané se ale s preventisty Městské policie Ostrava a Policie České republiky mohou rovněž setkat na velikonočních trzích. V sobotu 23. března od 15.30 hod. budou preventisté občanům k dispozici na náměstí v Ostravě-Jihu, v pondělí od 16.00 hod. pak na Masarykově náměstí v centru. V Porubě pak budou preventisté k zastižení na Alšově náměstí, a to v sobotu 30. března od 15.35 hod .

„Naši preventisté budou nejen v rámci nákupů, ale i v rámci svých vystoupení na velikonočních trzích poskytovat nakupujícím jednoduché, ale mnohdy cenné rady, jak co nejlépe ochránit své osobní věci a nestát se snadnou obětí pachatelů krádeží,“ uvádí ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček.

Informace k možnému zabezpečení majetku v prostředcích MHD nejen v období před Velikonocemi nabídnou cestujícím také letáky a spoty ve vozech Dopravního podniku Ostrava.

V předvelikonočním období mohou nakupující v obchodech nalézt nejen širokou nabídku zboží a řadu slev, ale mohou se setkat i s řadou nenechavců, Ti pak rádi využívají nepozornosti nakupujících a čekají jen na vhodnou příležitostí ke svému nezákonnému obohacení.

Pro nakupující pak mnohdy takovéto setkání znamená zvýšený stres a spousty starostí spojených s odcizením finanční hotovosti, platebních karet, dokladů, klíčů od domova či vozidel.

Důvody, proč lidé o svůj majetek v rámci velikonočního nakupování přicházejí, se zpravidla každoročně opakují. Tašky uložené v nákupním vozíku, peněženka v zadní kapse kalhot, všechny cennosti pohromadě v kabelce, pootevřený batoh, mobil volně v ruce, PIN na lístečku u karty. To vše velmi usnadňuje zlodějům situaci.

Na parkovištích pak hraje roli snížená pozornosti lidí, kteří právě ukládají nákup do auta nebo usazují děti do sedaček, případně ponechávají v zaparkovaných vozidlech cenné nebo osobní věci.

A co radí preventisté občanům pro bezpečné nakupování a parkování?

„Zlatým pravidlem je nosit doklady, peníze, mobilní telefon, platební karty uložené odděleně v různých vnitřních kapsách oblečení, které máte právě na sobě. Mobilní telefon ochráníte jeho zavěšením na šňůrku kolem krku nebo zápěstí. Na parkovištích je pak základní zásadou je, mít auto vždy co nejlépe uzamčené a všechny věci z kabiny vozidla, pokud možno uschovat do kufru vozidla,“ shrnuje strážnice-preventistka Jaroslava Lešková.