O pobyty v horách byl u dětí z ostravských školek a škol největší zájem v historii

Speciální městský fond, který přispívá ostravským dětem základních a mateřských škol na pobyty na čerstvém vzduchu během topné sezóny, existuje v Ostravě již od roku 2010. Za jeho fungování byl zájem o takzvané ozdravné pobyty zatím největší právě v tomto školní roce.

„Obdrželi jsme 40 žádostí škol zřizovaných městem a čtyři žádosti soukromých škol. K absolvování ozdravného pobytu se v rámci tohoto programu přihlásilo nejvíc dětí v historii existence fondu, celkem 5 084. Jsem ráda, že jsme žádné žádosti nemuseli krátit, a mohli jsme pokrýt všechny požadavky. Ve fondu jsme měli dostatek finančních prostředků z předchozí sezóny, kdy se žádné pobyty v horách nemohly uskutečnit kvůli probíhající pandemii spojené s onemocněním covid-19,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Příspěvek z fondu je šest tisíc korun na jednoho žáka a poskytuje se prostřednictvím žádostí škol. Z fondu mohou být hrazeny náklady na pobyty v délce minimálně 14 dnů v oblasti s odpovídající kvalitou ovzduší. Z prostředků lze hradit ubytování, stravování, dopravu, doprovodný program ozdravného charakteru, pojištění a poplatky. Stravování musí odpovídat minimálně standardům pro školní stravování a ubytování stanoveným podmínkám pro pobyt dětí ve školách v přírodě.

Do fondu bylo od jeho zřízení z rozpočtu města postupně převedeno již 157,5 milionu korun. K financování pobytů pomohly také příspěvky průmyslových podniků. Dar ve výši 50 tisíc korun poskytl BorsodChem MCHZ, částkou 170 tisíc korun přispěl Tameh Czech a Veolia Energie ČR darovala částku 250 tisíc korun. Milion korun byl do fondu připsán letos od společnosti Liberty Ostrava a 500 tisíc věnovaly OKK Koksovny.

„Každým rokem obesílám průmyslové podniky na Ostravsku s prosbou o přispění do fondu pro děti ostravských základních a mateřských škol, aby mohly vyjet z města ven do přírody za čerstvým vzduchem. V loňském roce přispěla společnost Liberty Ostrava nejvyšší částkou mezi ostatními znečišťovateli, a to darem ve výši 1 mil. korun. Děkujeme všem, kteří se zapojí. Díky tomuto našemu speciálnímu městskému fondu mohlo do hor vyrazit více než 23 tisíc dětí. Věřím, že finanční příspěvek šest tisíc na jedno žáka je pomoc pro rodinný rozpočet. Navíc, pro některé rodiny to je jediná možnost během roku, kdy se jejich děti dostanou ven z městského prostředí,“ uvedla Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora.

Děti se nejčastěji jezdí rekreovat do Beskyd, ale pobyty jsou uskutečňovány také mezi Orlickými horami a Jeseníky. Mezi nejoblíbenější místa patří Horní Lomná, Zlaté Hory, Dolní Morava, Bečva, Holčovice, Prostřední Bečva, Ostružná, Hrubý Jesení, Lázně Lipová, Dolní Moravice.