Nový digitální dermatoskop k diagnostice znamének

Nový přístroj Dermo Genius Ultra, který umožňuje diagnostiku nádorů kůže a pigmentových znamének, začalo používat kožní oddělení Městské nemocnice Ostrava. Dermatoskop, který zajišťuje komfort a rychlost vyšetření, stál 340 tisíc korun. Dodala ho firma Medicom, která vyhrála výběrové řízení. Při vyšetření se zkoumají útvary na kůži díky speciálně upravené osvětlené lupě, která objekt zvětší až 12krát, umožněna je tak přesnější diagnostika. Pomoci může k včasnému odhalení melanomu.

„Vyšetření probíhá zcela bezbolestně, pacient se dostaví na kontrolu a lékař nasnímkuje vyšetřovaná znaménka přiložením dermatoskopu. Snímky si uloží, zaznačí lokalitu a vyhodnotí ji programem v přístroji. Získá grafické znázornění hodnoty výsledku v podobě křivky s fyziologickým nebo patologickým nálezem. Následně je pacient poučen o dalším postupu, včetně toho, jestli může znaménko na kůži zůstat, nebo se musí odstranit,“ uvedla asistentka primářky Martina Karchová.

Při následujících kontrolách dochází k porovnávání snímků – hodnotí se barevnost, velikost, asymetrie a další parametry. Lékař si díky novému digitálnímu dermatoskopu může vyšetřovaná místa zvětšit na počítači, což mu umožňuje jejich detailnější porovnávání a přesnější diagnostiku.

Digitální dermatoskop má vysoké rozlišení díky více než Full HD 5 megapixelové kameře. Pořízený snímek lze zvětšovat bez ztráty kvality obrazu, což je velmi výhodné u malých útvarů na kůži. Přístroj disponuje speciální funkcí, která dokáže odfiltrovat kůži pacienta, a lékař tak pracuje jen s danou lézí. Celý systém tvoří lehká ergonomická kamera o váze 220 gramů vybavená USB konektorem pro připojení do počítače.

Vyšetření je hrazeno pojišťovnou 4x ročně, objednat si ho mohou ale také samoplátci. Více na: www.mnof.cz.

Pracoviště zajišťuje ambulantní péči u pacientů s kožními, pohlavními, infekčními chorobami, s bércovými vředy a chronickými ranami. Poskytuje fototerapii, pracuje s terapeutickým biostimulačním laserem, provádí manuální i přístrojové lymfodrenáže, v rámci kryoterapie působením nízké teploty dochází k šetrné a nekrvavé likvidaci patologické tkáně pomocí kapalného dusíku u bradavic, fibromů, molusek, stařeckých veruk, jizev po akné, bazaliomů a ložiskových výpadů vlasů. Odstraňuje pigmentová znaménka, kožní nádory, drobné útvary na kůži. Odebírá vzorky k histologickému vyšetření ke stanovení přesné diagnózy. Zaměstnává 4 lékaře, 5 zdravotních sester a 1 sanitářku.