Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují investorům na veletrhu EXPO REAL v Mnichově

Veletrh EXPO REAL je nejvýznamnějším evropským místem setkání v oboru nemovitostí a výchozí událostí pro obchodní jednání na konci roku. Po omezeních v posledních dvou letech v důsledku pandemie se Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj představí na tomto prestižním mezinárodním veletrhu ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions.

„Navazujeme na společnou prezentaci měst a regionu, kterou jsme si v minulosti již několikrát vyzkoušeli. Společnou expozici organizačně opět připravovala Ostrava. Jsem si jist, že i tentokrát přinese stánek stejný efekt a potenciální obchodní partneři ze zahraničí a zájemci o investování v České republice tak budou mít možnost získat komplexní informace. Jde o unikátní platformu pro prezentaci projektů a investičních příležitostí místních samospráv i privátních subjektů a výjimečnou možnost navázat či posílit obchodní vazby,“ uvedl primátor statutárního města Ostrava Tomáš Macura.

Ostrava v posledních letech prochází zásadními změnami v přístupu myšlení o svém rozvoji. Její území je z urbanistického hlediska velmi rozlehlé, proto je hlavní prioritou města zastavování brownfieldů a proluk, a to zejména v centru města. Příkladem toho, že se to daří, je nově vznikající čtvrť v okolí rekonstruované budovy historických městských jatek na galerii současného umění, dostavba bytového komplexu Nové Lauby či nový univerzitní kampus u řeky Ostravice v centru města. Ostrava je na příchod investorů připravena nejen z pohledu nabízených ploch, vstřícnosti prostředí a maximální ochoty spolupracovat, ale i z pohledu funkčnosti územního plánu, který je v porovnání s ostatními českými městy ve velmi dobré kondici.

Na letošním veletrhu EXPO REAL Ostrava nabízí pro bydlení, administrativu a služby plochy na ulicích Českobratrská, Masná, Polská, Opavská a Plzeňská. Pro zájemce o průmyslové nemovitosti pak má připraveny pozemky ve Strategické průmyslové zóně Mošnov. Podmínky pro development v dílčích plochách jsou vždy definovány s ohledem na místní specifika. Od investorů město očekává zástavbu objekty, které budou urbanisticky hodnotné a funkční s ohledem na stávající okolní zástavbu.

„Dříve byl Moravskoslezský kraj vnímán jako ryze průmyslový region. To se ovšem i kvůli ukončování těžby černého uhlí mění a náš kraj nyní prochází zásadní proměnou. Díky podpoře inovací, nejmodernějších technologií a odvážných vizí se stáváme důležitým technologickým hráčem. A právě takto chceme prezentovat náš kraj na veletrhu EXPO REAL. Jedním z cílů naší účasti je představit Moravskoslezský kraj jako místo, které v tuto chvíli stojí před velkou výzvou, a to, jak co nejefektivněji využít transformační peníze z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci. Kraj je připraven z těchto peněz podpořit přípravu developerských projektů, a tím nabídnout potenciálním partnerům a investorům možnost podílet se na rozvoji našeho regionu. Na veletrh jedeme nabídnout řadu zajímavých lokalit a projektů v atraktivních rezidenčních, komerčních nebo výrobních areálech, a představit tak nejen vizionářské, ale i standardní investorské projekty,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že kraj na veletrhu představí například rozvojové možnosti v pohornické oblasti nebo developerské projekty napříč celým regionem.

Pohornickou oblastí je nazýváno území o rozloze 60 km² mezi městy Karviná, Havířov a Orlová. Řeší jej transformační program POHO 2030, jehož vizí je krajinu, která dříve patřila těžbě uhlí, přivést opět k životu a otevřít ji lidem. POHO 2030 chce díky svým klíčovým projektům do dané oblasti nalákat investory a získat tím potřebný kapitál pro komplexní rozvoj, včetně chytrých řešení a nové energetiky. Tyto projekty kraj na veletrhu představí, jedná se například o Cirkulární Park Lazy, Industriální park Jan Karel, strategický projekt POHO Park Gabriela nebo EDEN Silesia.

Veletrh EXPO REAL, který je zaměřený na realitní trh, investiční příležitosti, developerské projekty – rezidenční i komerční, na architektonické trendy a územní rozvoj v oblasti nemovitostí vyniká významnou účastí developerů a investorů, rozvojových agentur, konečných uživatelů, odborných konzultantů, architektů, zástupců místních samospráv a států.

„Návštěvníkům prestižního realitního veletrhu Expo Real představíme největší projekty městského developmentu, které Praha chystá. Jde především o vznik tří nových čtvrtí, které vyrostou pod taktovkou města na Palmovce, v Nových Dvorech a v Dolních Počernicích. Jde o komplexní urbanistické celky, které zahrnují dostupné nájemní bydlení, administrativní a maloobchodní prostory a plnou občanskou vybavenost v podobě školek, škol, sportovních a kulturních zařízení. Na pražském stánku bude také k vidění výsledek práce projektového týmu Vltavské filharmonie. Velmi nás těší, že se tento tým budou od podzimu rozrůstat v rámci PDS,“ uvádí Petr Urbánek, ředitel Pražské developerské společnosti, příspěvkové organizace (PDS).

Program veletrhu zahrnuje více než 140 konferencí a panelových diskusí, kde vystoupí více než 300 odborníků z oboru. Jedním z hlavních zájmů veletrhu je i představit realitnímu průmyslu inovativní řešení a příležitosti, které mohou pomoci řešit rostoucí nároky na toto odvětví. Na veletrhu se tak představí i začínající firmy a také bývalé start-upy, které jsou nyní zavedenými technologickými společnostmi.

Generálním partnerem expozice je společnost P3 Logistic Parks s. r. o., dalšími partnery pak jsou Contera Managament s. r. o., OAMP Holding s. r. o. a Panattoni Czech Republic Development s. r. o. Jako partneři se představí rovněž CASUA, spol. s. r. o., Linkcity Czech Republic a. s., Pod Žofinkou s. r. o. a PRK Partners s. r. o. advokátní kancelář. Za návrhem společné expozice Czech Cities & Regions stojí renomovaná architektonicko-urbanistická kancelář CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS s. r. o. s více než 50 členy mezinárodního týmu z kanceláří v Praze, Brně a Bratislavě. Studio získalo řadu ocenění, včetně ceny Design Vanguard 2019 od časopisu Architectural Record.

(ab)