Klienty domova Iris ještě letos potěší nová zahrada

Zahrada u Domova pro seniory Iris v Mariánských Horách prochází revitalizací. Město Ostrava na ni uvolnilo ze svého Fondu životního prostředí téměř 1,4 milionu korun. Úpravy začaly tento týden, skončí letos v listopadu.

„Zahrada v zadní části domova neodpovídá potřebám klientů. Ani v jeho okolí není vhodné místo pro trávení volného času. Z městského fondu uhradíme dendrologický průzkum stávajících dřevin, pěstební opatření, terénní úpravy, pořízení nového mobiliáře a výsadbu zeleně. Revitalizace zahrady přispěje k větší pohodě nejen klientů, jejich rodin a přátel během návštěv, ale bude určitě příjemným zpestřením i pro zaměstnance domova,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Součástí úprav zahrady je především nové pojetí zpevněných ploch z dlažby většího formátu, nové altány nebo místa k posezení a odpočinku včetně umístění fittness prvků, vhodných pro seniory. Dojde také k úpravě stávajícího pietního místa. Změní svou podobu tak, že v zahradě vznikne kamenná zídka s artefaktem, u kterého budou moci klienti domova zapálit svíčku při vzpomínce na své blízké například v období dušiček.

Díky obnově zeleně, která zahrnuje i kácení několika neperspektivních dřevin se prostor zahrady opticky zvětší. Zeleň bude doplněna o listnaté stromy a jedli, která bude sloužit i jako vánoční strom. Záhony na okrajích chodníků budou osázeny trvalkami a travinami pro celoroční efekt a jejich vonné silice budou v letních dnech zpříjemňovat pobyt venku. V celém prostoru vznikne několik druhů posezení a míst k odpočinku tak, aby se klienti či návštěvníci rozprostřeli do celého prostoru.

Celková cena úprav je 3,55 milionu korun včetně DPH. Kromě příspěvku z městského fondu se na úhradě celkových nákladů podílí s částkou pět set tisíc korun také společnost OVAK, která na revitalizaci zahrady přispěla jako projev solidarity Ostravě a jejím občanům, kteří jsou v době pandemie nejohroženější skupinou. Zbylou část nákladů uhradí domov ze svých prostředků. Práce realizuje vítěz veřejné zakázky  – firma Dvořák, lesy, sady, zahrady. Autorkou návrhu je ateliér ZAKA, krajinářská architektka Magda Cigánková Fialová.

Okolí Domova pro seniory Iris se bude proměňovat i v následujících letech, připraveny jsou další dvě etapy revitalizace. V roce 2021 výstavba parkovací plochy s 19 místy včetně prostoru pro handicapované, které bude sloužit návštěvníkům i zaměstnancům domova. V roce 2022 bude následovat vybudování relaxační zóny s jezírkem, procházkovými trasami pro klienty i návštěvníky a také instalace herních prvků pro děti a zázemí pro rodiny, které přicházejí do domova za klienty na návštěvu. Předpokládané náklady na vybudování těchto dvou etap jsou 7,3 milionu korun s DPH.

„Naším cílem je vybudovat ucelený areál, jako místo setkávání generací. Chceme, aby se naše zahrada stala perlou na okraji průmyslové zóny a příjemným místem pro trávení času našich klientů i jejich rodin,“ uvedl ředitel domova Iris Michal Mariánek.

Domov pro seniory Iris byl založen v prosinci roku 1973, kdy se do bývalých hornických ubytoven Dolu Jan Šverma  začali přijímat první obyvatelé. Na přelomu roku 1994/1995 proběhla úplná rekonstrukce budovy.