Kalendárium města Ostravy na 6. týden od 5. února do 11. února

Keywords: Akce

7. 2. 1929

začal v českých zemích nejstudenější týden ve 20. století. Teploty v Ostravě se pohybovaly mezi mínus 20–36 °C. Na Těšínsku bylo dokonce naměřeno 42 stupňů pod nulou. Následkem mrazů došlo k železniční nehodě ve Svinově, když se srazily dva nákladní vlaky a koleje byly zataraseny rozbitými vagóny. K další železniční nehodě došlo v Kunčicích, kde se roztrhl nákladní vlak a část neovládaných vagónů vykolejila. Osobní vlaky měly i půldenní zpoždění. Poruchami trpělo i telefonní a telegrafní spojení. Zamrzaly vodovody a centrální mlékárna v Přívoze zastavila dodávku mléka v lahvích. Školy byly uzavřeny a rodičům se nedoporučovalo pouštět děti ven.

8. 2. 2002

ve věku nedožitých 87 let zemřel v Ostravě generál Josef Řehulka. Narodil se 16. října 1915 ve Smolkově. Po okupaci Československa v létě 1939 vstoupil do československé vojenské skupiny. Po výcviku se zúčastnil obrany libyjského přístavu Tobruk, při kterém utrpěl zranění. V roce 1943 se již jako kapitán vrátil v čele skupiny důstojníků do SSSR, v řadách postupujících československých jednotek prošel např. bitvou v Dukelském průsmyku. Po válce Josef Řehulka setrval v armádě, avšak v listopadu 1949 byl pod smyšlenou záminkou zatčen a následně bez soudu vězněn. V roce 1965 mu byla navrácena hodnost, skutečné rehabilitace se však dočkal až po pádu komunistického režimu. Dne 30. září 1993 byl prezidentem Václavem Havlem jmenován generálmajorem ve výslužbě. V 90. letech se podílel na obnově Československé obce legionářské na Ostravsku.

10. 2. 1990

Dne 10. února 1990 bylo svoláno setkání politických vězňů z Ostravy a nejbližších okresů do pivovaru na Cihelní ulici. Na schůzi došlo k založení oblastního výboru a zvoleno představenstvo oblasti Ostrava, jejíž součástí se staly okresy Ostrava, Šumperk, Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Olomouc, Opava, Nový Jičín a Vsetín. Později se tyto okresy osamostatnily. V důsledku toho byla pobočka KPVČ okresu Ostrava založena na ustavující členské schůzi dne 9. srpna 1990. Celkem čítala členská základna kolem 80 členů. V roce 1990 byla činnost pobočky zaměřena na soudní rehabilitaci politických vězňů a na agendu lázeňské péče pro nemocné a zdravotně postižené členy.

Zpracoval: Archiv města Ostravy