Kalendárium města Ostravy na 32. týden od 7. srpna do 13. srpna

Kalendárium historických událostí města Ostravy od 7. srpna do 13. srpna.

10. 8. 1956

uveřejnily noviny Nová svoboda článek s titulem Se světoznámou značkou VŽKG vlakem, lodí do Egypta – Vítkovičtí kotláři pomáhají Egyptu k hospodářskému rozkvětu. Tehdejší Vítkovické železárny Klementa Gottwalda dostávaly zakázky z téměř 70 států světa. Zavlažovací potrubí, vyrobené ve vítkovické kotlárně a jutovně, bylo přepravováno do Egypta přes území tehdejší Jugoslávie železnicí a poté z přístavu Rjeka nákladní lodní dopravou. V srpnu 1956 byl vypraven již šestý vlak s nákladem jednoho kilometru hrdlového potrubí o průměru téměř 1 metru. Zpět z Alexandrie se dovážela bavlna, tabák a další egyptského zboží.

11. 8. 1876

se narodil v Mělníku budoucí varhaník a ředitel kůru přívozského chrámu Karel Patočka. V roce 1902 přišel do Přívozu (m. č. Ostravy), aby zde v následujících téměř čtyřiceti letech rozvinul rozsáhlou interpretační hudební činnost. Prožil zde období působení faráře Karla Petra (1912–1932), velkého příznivce umění. V počátcích ostravského působení byl sbormistrem pěveckého sboru Ozvěna-Wiederhall, německého pěveckého spolku Frohsinn i českého sboru Křížkovský. V letech 1906–1907 psal hudební recenze do novin Ostravský kraj. Působil rovněž jako učitel zpěvu na ostravských středních školách, na reálném reformním gymnáziu učil mj. i Ilju Hurníka. Zemřel 25. 11. 1941 v Ostravě.

11. 8. 1935

byl v Moravské Ostravě při příležitosti 25 let trvání zdejšího odborného společenstva holičů, kadeřníků a vlásenkářů zahájen sjezd kadeřníků, jehož se zúčastnilo 600 delegátů z celé tehdejší republiky. V rámci sjezdu proběhla v Národním domě (dnes Divadlo Jiřího Myrona) soutěž holičských učňů a učnic v ondulování a odborném stříhání vlasů, večer pak soutěž členů společenstva v česání dam o ceny ve vodové ondulaci a v ondulování železem.

Zpracoval: Archiv města Ostravy