Irské referendum a MUDr. Pavel Čermák, Ph. D. Svědectví ostravského lékaře

MUDr. Pavel Čermák, Ph. D.

MUDr. Pavel Čermák,Ph.D. je vedoucím lékařem na privátní klinice Gyncentrum Ostrava – IVF Clinic na Matiční ulici a působí od roku jako Senior Consultant na privátní klinice v irském Dublinu. Jako zajímavou osobnost Ostravy jsme ho požádali o rozhovor.

Pane doktore, vy jste byl přítomen v Irsku nejen samotnému hlasování. Objasněte nám, o co v referendu šlo?

„Za posledních 40 let hlasovali Irové o možné právní úpravě týkající se potratů už po čtvrté. Irská ústava má totiž od roku 1983 dodatek, který dává nenarozenému dítěti stejné právo na život, jaké má matka. A o jeho zrušení či ponechání právě šlo.“

Již dva měsíce před konáním referenda probíhaly v Dublinu rozsáhlé víkendové demonstrace.

„Byly pro i proti zrušení ústavního dodatku. Provoz v centru byl ochromen, autobusy i tramvaje jezdily sporadicky. Rozdíl mezi oběma tábory byl opticky minimální, což jsem viděl na vlastní oči.“

Více než dvě třetiny voličů, tedy stoupenci povolení potratů, vyhráli. Odpůrci, kteří argumentovali tím, že nechtějí „potraty na počkání,“ prohráli. Jak se na to díváte jako gynekolog i odborník na léčbu neplodných párů?

„Je to politické rozhodnutí, ale samozřejmě má etický dosah. Irským ženám hodlá vláda umožnit přerušit těhotenství do 12. týdne, v případech vážného ohrožení matky nebo dítěte i později.“

V říjnových volbách do zastupitelstva města Ostravy jste v první desítce kandidátky ODS s podporou TOP 09 a Soukromníků a garantem programu městského zdravotnictví. Jaké jsou jeho priority?

„Především v žádném případě nepřipustíme privatizaci Městské nemocnice Ostrava na Fifejdách. K  té se vztahuje i první priorita, kdy chceme investovat do její rozsáhlé modernizace částku 2,35 miliard korun. Druhou oblastí je péče o zdravotně postižené. Je potřebné zajistit pro ně bezbariérový přístup v co největším počtu veřejných budov a služby na veřejných akcích, tedy asistenti, mobilní toalety, místa k sezení apod.

Můžete přiblížit modernizaci městské nemocnice?

„Je tam každoročně ošetřeno přes půl milionu občanů a modernizace je podmínkou vyšší kvality poskytované péče. Do roku 2023 by tedy měla mít nemocnice nové centrální operační sály, centrální příjem s pohotovostí a parkovací dům s lékárnou.“

A co konkrétního hodláte dělat pro seniory?

„Navýšíme kapacitu zařízení pečujících o seniory nebo potřebné občany jako jsou chráněná bydlení nebo odlehčovací a pečovatelské či asistenční služby, což zahrnuje vybudování nového domova pro seniory v Hulvákách, dále rekonstrukci domovů  Korýtko, Slunovrat a Magdolie, rovněž transformaci pobytového zařízení Čtyřlístek, transformaci dětského centra Domeček a v neposlední řadě vybudování bydlení v rodinných domcích pro lidi s mentálním postižením.“

(red)