Cukrovka vás může i oslepit! S preventivním vyšetřením v Ostravě nově pomáhá umělá inteligence

S diabetickou retinopatií se v Česku léčí na 100 000 pacientů. Zhruba dvěma tisícům z nich již nemoc způsobila kompletní slepotu.1 Pro diabetiky 1. i 2. typu jsou proto pravidelná vyšetření zraku stěžejní. K očnímu lékaři by na prohlídky měli docházet alespoň jednou ročně, to však dodržuje jen polovina z nich. EUC Klinika v Ostravě nově zavádí technologii s podporou umělé inteligence, která oční pozadí vyšetří do 10 minut.

Diabetická retinopatie neboli poškození cév vyživujících sítnici oka je jedna z nejčastějších komplikací cukrovky. Jedná se o plíživé a nezvratné poškození očí, které vzniká v důsledku dlouhodobě vysoké hladiny cukru v krvi i dalších přidružených komplikací, jako je například vysoký tlak. Pro vznik onemocnění je rizikové i kouření. Při zanedbání prevence hrozí pacientům v krajním případě až slepota. Po deseti letech s diabetem existuje riziko diabetické retinopatie až u poloviny cukrovkářů.

Podle statistik se s určitou formou retinopatie setká až 45 % diabetiků 1. nebo 2. typu.2 Pravidelné vyšetření očí však neabsolvuje až 40 % pacientů s cukrovkou.3 „Retinopatie, která postihuje oční sítnici, patří mezi velmi závažná onemocnění. Sítnice totiž zachycuje obraz, který posílá dále do mozkové kůry. Důležité cévy v ní však může poškozovat vysoký obsah cukru v krvi. To následně způsobuje rozmazané vidění, zmenšení zorného pole nebo trvalou ztrátu zraku. Onemocnění na sebe nemusí dlouho vůbec upozornit – nejen proto jsou zejména u diabetiků pravidelné oční prohlídky stěžejní,“ vysvětlují MUDr. Šárka Malá a MUDr. Josef Říčný, diabetologové z EUC Kliniky Ostrava.

MUDr. Malá ještě doplňuje: „Screening diabetické retinopatie má být u pacienta s diagnózou diabetes mellitus proveden v době stanovení diagnózy. Dále minimálně 1x za rok od 10 let věku pacienta bez ohledu na dobu trvání nemoci.“

Snadné vyšetření – nyní i v Ostravě

Každý diabetik by měl 1x ročně dle platných doporučení České diabetologické společnosti podstoupit preventivní vyšetření očního pozadí. Česko se však potýká s nedostatkem očních lékařů, což může být pro diabetiky komplikace. Nově může projít vyšetřením v ordinacích diabetologů na vybraných EUC klinikách pomoci moderní technologie. Zdravotnická skupina EUC nyní nabízí metodu nové generace – při diagnostice diabetické retinopatie využívá umělou inteligenci. „Výhodou vyšetření je jeho rychlost, spolehlivost a komfort, kdy pacient nemusí mít rozkapané oči a po vyšetření není jakkoliv limitován v běžném životě. Fotografie sítnice je nejprve postoupena umělé inteligenci, která ji odškáluje. S tímto výsledkem a samotnou fotografií, včetně měření, je seznámen lékař, který učiní závěr do lékařské zprávy,“ vysvětluje manažerka klinických programů skupiny EUC MUDr. Klára Fialová postup při screeningu diabetické retinopatie. Umělá inteligence umí s vysokou jistotou odlišit pacienty s normálním nálezem – v opačném případě je pacient doporučen k dalšímu očnímu vyšetření.

Vyšetření je bezbolestné, rychlé a spolehlivé a je určeno i pro pacienty, kteří se neléčí na klinikách EUC. Potřebují však žádanku od ošetřujícího diabetologa. Prohlídka trvá pouhých 10 minut a jednou ročně je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Zájemci o vyšetření na EUC Klinice v Ostravě se mohou objednat telefonicky na čísle: +420 597 437 777.

(ab)