750 let. Jaké výročí vlastně slaví Ostrava?

Slezskoostravský hrad ve své původní podobě na začátku 20. století.

Letošní rok se v Ostravě nese ve znamení oslav 750. výročí. Organizátorem oslav je ostravský magistrát. Ten správněuvádí, že jde o výročí první písemné zmínky o Ostravě. Název Ostrava se poprvé objevil v závěti olomouckého biskupa Bruna z listopadu 1267. Proto je tento dokument považován za zakládací listinu Ostravy.

Věc má drobný háček. Název Ostrava je opravdu zmíněn v Brunově závěti, avšak jiná písemná zmínka je ještě starší. Slezská Ostrava na pravém břehu řeky Ostravice je zmíněna ve starší listině papeže Řehoře IX. z roku z roku 1229, který povoluje klášteru v Týnci u Krakova vybírat desátky právě v této vsi. Vznikla tak paradoxní situace. Zatímco Ostrava slaví 750 let, její obvod Slezská Ostrava se může oddávat oslavám 788. výročí. Je o 38 let starší. Tento rok přesto historikové nepovažují za datum založení Ostravy, protože Slezská Ostrava se stala součástí Ostravy až v roce 1941.

Masarykovo náměstí na snímku kolem roku 1910. Domy tehdy měly podloubí.

Podobné je to i s dalšími obvody. Historii delší než jakou má Moravská Ostrava, resp. Ostrava, se mohou pochlubit také Plesná (1255), Hrušov (1256) nebo Svinov (1265).

Skutečná historie Ostravy začíná ve starší době kamenné. V době před 24 tisíci lety osídlili vrch Landek lovci mamutů. Z tohoto obdobípochází takénejvzácnějšíostravská artefakt – malá, necelých pět centimetrů měřící opracovaná krevelová soška ženy známá jako Petřkovická či Landecká venuše. Díky lovcům mamutů drží Ostrava jedno světové prvenství. Archeologové našli důkazy, že pravěcí lovci uměli používat jako topivo nalezené černé uhlí. Využívali jej jako vůbec první na světě.

Datum založení Ostravy předbíhají i další události. Na Landeku postavili v 8. století hradiště členové slovanského kmene Holasiců. Stavbu dodnes připomíná 160 metrů dlouhý val. Na Landeku také stával hrad, jehož zakladatelem byl český král Přemysl Otakar II. Z nepřímých důkazů se dá odvodit, že hrad byl postaven v roce 1253. Zhradu umístěného těsně pod vrcholem Landeku zůstal jen kousek zdiva a na jeho místě stojí rozhledna.

Historické důkazy tak potvrzují, že historie Ostravy je starší než písemná zmínka biskupa Bruna v jeho závěti. Nicméně tato listina je brána jako bod, od nějž se počítá historie města.

Oslavte jubileum města

První část oslav 750. výročí písemné zmínky o Ostravě se koná napřelomu června a července. V pátek 30. června v 16 hodin předvedou katalánští umělci odvážnou a nebezpečnou show. Na Prokešově náměstí před ostravskou radnicí vytvoří lidskou pyramidu. Další katalánská skupina uvede dračí ohňovou show, vše doplní katalánské tance. Umělci se pak přesunou na Masarykovo náměstí, kde se k nim připojí skupina s obřími figurami. Show bude pokračovat s tanečníky a hudebníky v pátek večer a po celou sobotu 1. července na Slezskoostravském hradě.

(wr)

fota:

Masarykovo náměstí na snímku kolem roku 1910. Domy tehdy měly podloubí.

Slezskoostravský hrad ve své původní podobě na začátku 20. století.