Víte, že na místě bíloveckého zámku stál ve středověku hrad? Navštivte památku roku 2021 – bíloveckou expozici Skrytý středověk!

Výstava v bíloveckém zámku s názvem Skrytý středověk necelý rok po svém otevření sbírá první ocenění. A ne ledajaké – stala se Památkou roku 2021 Moravskoslezského kraje! Ocenění převzala starostka Bílovce Renata Mikolašová ve čtvrtek 21. dubna na slavnostním vyhodnocení celé soutěže v Jihlavě.

Soutěž, do které se v letošním roce přihlásilo 49 objektů ze 13 krajů, pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Bílovecký zámek soutěžil v kategorii rekonstrukce nad 2 mil. korun bez DPH, kde v krajském kole porazil Dům včelařů v Chlebovicích, radnici v Příboře i Kostel Nejsvětější trojice ve Fulneku. Celostátní kolo v této kategorii vyhrál Městský dům Truhlářská 8 v Praze 1.

Cena je udělována nejlepším projektům s významnou památkovou, architektonickou nebo urbanistickou hodnotou, které prošly rekonstrukcí a obnovou. Hodnoceny jsou zejména budovy nebo soubory staveb, např. zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, jakož i brownfield, veřejný prostor, park, sochy, varhany a jiné umělecko-řemeslné předměty.

„Vítězství v krajském kole této soutěže nás nesmírně potěšilo. Je to ocenění pro celý tým lidí, který stojí nejen za postupnou rekonstrukcí zámku, ale i za vznikem této expozice, díky níž můžeme prezentovat původní středověký prostor bíloveckého hradu i dalším generacím,“ říká starostka Bílovce Renata Mikolašová.

Za vznikem expozice, která byla vybudována v suterénech a části přízemí severního křídla zámku, v prostorách, jež od 50. let 20. století sloužily jako kotelna a sklad uhlí, stojí nejen celý tým lidí z bíloveckého úřadu, kulturního centra i zámku, ale i odborní garanti a partneři. Patří mezi ně především Národní památkový ústav, územní pracoviště v Ostravě, jehož pracovníci zde v souvislosti s postupnou rekonstrukcí zámku prováděli průběžnou stavebně-historickou dokumentaci a záchranné archeologické výzkumy, při nichž byla odhalena část stavební historie tohoto panského sídla. Průzkumy probíhaly v letech 2004, 2012, 2015, 2019–2020. Právě výsledky dosavadních archeologických výzkumů a průzkumů byly využity pro vznik expozice Skrytý středověk. „Cenné poznání z několikaletého výzkumu bíloveckého zámku se tak podařilo zajímavým způsobem soustředit do jednoho zdroje, navíc se tyto informace staly podklady pro modely bíloveckého hradu a padacích mostů. V rámci expozice jsou dokonce prezentovány i některé zajímavé archeologické nálezy,“ vysvětluje Martina Juřicová, z odboru regionálního rozvoje města Bílovce.

Expozice, která představuje návštěvníkům stavební podobu gotického hradu prostřednictvím modelů, graficky zpracovaných textových a obrazových informací a scénického osvětlení, zahrnuje přibližně 50 exponátů. Jedná se kamenné, kovové, skleněné i keramické artefakty nalezené v interiéru i exteriéru zámku – ostění oken, krycí desku soklu, mince, mříže, hrot střely do kuše, ostruhy, fragmenty okenních terčíků a jiné, které městu zapůjčil Národní památkový ústav a Muzeum Novojičínska.

„K těm nejzajímavějším patří keramické artefakty – fragmenty kuchyňské keramiky, zejména loštického poháru a zlomky pozdně gotických kachlů, nádobkových kachlů, kachle s heraldickým motivem a renesanční kamnové kachle s figurálními motivy. Za zmínku stojí také gotická cihla s otiskem psí tlapky,“ dodává Martina Juřicová.

Pokud vás zaujala tato jedinečná expozice připomínající bílovecký hrad ve středověku, neváhejte a navštivte ji. Komentovaná prohlídka proběhne v sobotu 23. dubna v 16 hodin. Informační centrum Bílovec nabízí k prodeji publikaci „Průvodce expozicí“ kde se zájemci mohou o předmětech vystavených v expozici dozvědět více.

****************************

Jak vznikala expozice Skrytý středověk?

Projektová příprava byla zahájena v roce 2017. V roce 2018 byla podána žádost o dotaci a fyzická realizace stavebních prací a tvorba expozice kulminovala v letech 2020 a 2021. V červenci 2021 byla dokončená expozice zpřístupněna veřejnosti.

Projekt byl financován z programu přeshraniční spolupráce INTERREG Slovenská republika – Česká republika V-A v rámci jednoho dotačního projektu, ze státního rozpočtu a z rozpočtu města Bílovce. Celkové náklady činily zhruba 5,5 mil. korun, z toho dotace činila 50 % spolu s 5% podílem ze státního rozpočtu.

(ab)