Zoo Ostrava děkuje svým dárcům a podporovatelům

Ostravská zoologická zahrada každoročně pořádá setkání pro všechny dárce, kteří zoo v uplynulém roce finančně přispěli na její rozvoj a také na záchranu ohrožených druhů živočichů. V roce 2021 se počet podporovatelů téměř zčtyřnásobil! Lidé se do podpory zoo zapojili zejména v době uzavření areálu, které trvalo více než čtvrt roku. Pro obrovské množství dárců se letos akce rozprostřela do čtyř dnů, namísto obvyklých dvou. Pro účastníky je připraven speciální celodenní program.

Na 1400 dárců a podporovatelů Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava bylo pozvaných na Den pro dárce, který se letos uskutečnil ve čtyřech termínech – 5., 6., 11. a 12. května. V předchozích letech byly speciální dny obvykle jen dva, ale díky obrovské podpoře ze strany veřejnosti v loňském roce museli pracovníci zoo jejich počet navýšit. Pro dárce je připraven speciální celodenní program, během něhož se mohou seznámit s novinkami uplynulého roku, nahlédnout do míst, která nejsou běžně návštěvníkům přístupná, zúčastnit se mimořádných komentovaných krmení nebo se zdarma svézt safari expresem. Letos se termín konání akce sešel i s hlavním obdobím, kdy v areálů kvete řada keřů – momentálně hlavně rododendronů a azalek.

„Dárcovství nebo symbolická adopce zvířat je mezi lidmi velmi oblíbený a poměrně častý způsob podpory naší zoologické zahrady. Lidé si mohou „adoptovat“ zvíře pro sebe, ale většinou touto formou pořizují dárek pro někoho blízkého k narozeninám, k Vánocům nebo jen tak pro radost. Přispět mohou na kterýkoli chovaných druh. Minimální částka je 500 Kč, maximální nijak omezená není,“ říká Monika Vlčková, která má v zoo dárcovství na starosti. Mezi dárci, kterých bylo v loňském roce neuvěřitelných 1700, jsou jednotlivci, rodiny, ale často také třídní kolektivy, školy, kolegové z práce, dále nadace a nadační fondy i komerční subjekty. Řada dárců přispívá pravidelně a nejedná se jen o obyvatele Ostravy či moravskoslezského regionu. Někteří podporovatelé jsou i ze vzdálenějších krajů naší republiky. „Vážíme si všech darů, kterými lidé vyjadřují, že nejsou lhostejní k chodu zoologické zahrady, ale také k otázkám ochrany přírody. Chceme jim touto cestou poděkovat za jejich podporu,“ uzavírá Monika Vlčková.

Kromě dárců s finančním příspěvkem pozvání obdrželi i dobrovolníci a členové Kruhu přátel zoo, kteří dlouhodobě přispívají zoo svým volným časem a pomáhají s organizací celé řady doprovodných akcí pro veřejnost, hlídáním průchozích expozic a při dalších aktivitách.

Foto autoři Monika Vlčková a Veronika Máchová.