V OSTRAVSKÝCH ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH BUDU NOVĚ KARIÉRNÍ PORADCI

Foto archiv Studijní centrum Basic

V letošním roce město Ostrava podpoří vznik 20 míst poradců, kteří se na základních školách zaměří na kariérní poradenství. Vzniknou ve školách, které o tuto možnost projeví zájem. Pilotní program odzkouší jejich fungování. Cílem města je, aby kariérní poradenství bylo do tří let k dispozici na všech 55 základních školách zřízených městem. Poradce bude pracovat zejména s dětmi 8. a 9. tříd základních škol. Pomůže jim se správnou volbou jejich budoucího povolání nejen podle zájmů, ale také podle prospěchu. Město Ostrava pro zřízení a fungování těchto pracovních pozic vytváří nejen finanční podmínky, ale poskytne také kontakty na firmy a volnočasové instituce, se kterými děti poradce propojí.

Je důležité pracovat s dětmi v okamžiku, kdy se rozhodují o své budoucnosti.  Přesto, že současná legislativa nepodporuje zřízení pozice kariérních poradců na školách, poskytneme v pilotním projektu finanční prostředky na zřízení 20 takovýchto pozic. Náklady na jejich fungování může spolufinancováním dokrýt ministerstvo školství. Poradcům dáme k dispozici kontakty firem v regionu a také možnost umisťovat děti na různé workshopy, které pořádáme nebo platíme,“ řekla k tématu náměstkyně pro školství Andrea Hoffmannová.

Město Ostrava zřízení kariérních poradců finančně podporuje v rámci dotačního řízení a také zprostředkováním kontaktů na zaměstnavatele, stakeholdery a inciátory start-upů, aby byli žáci základních škol konfrontováni s každodenním pracovním procesem v dané firmě. Vytvořena bude také síť odborníků z praxe, kteří budou spolupracovat se základními školami. Rozšířena bude nabídka workshopů, projektových dnů a setkání v Dolní oblasti Vítkovic nebo Domech dětí a mládeže, aby se děti v kurzech seznámily s pracemi, kterým by se po základní škole mohly naplno věnovat.  Účast na volnočasových projektech bude pro žáky hrazena z dotací v oblasti školství a talent managementu.

Do roka zřídíme pro potřebu kariérních poradců speciální portál, který bude obsahovat kontakty na všechny firmy v regionu i přehled všech workshopů pro děti, kurzů ve střediscích volného času i kroužků v domech dětí a mládeže. Jsem přesvědčena, že portál s komplexními informacemi jim usnadní práci. A že dětem nabídnou zajímavé možnosti, které je přivedou k té správné profesi,“ dodala náměstkyně Andrea Hoffmannová.

Problematika kariérového poradenství na základních školách je součástí strategického plánování města v oblasti školství a vzdělávání. Zřízena byla odborná pracovní skupina pro kariérové poradenství, ve které jsou zástupci škol, zřizovatelů, MS Paktu, VŠB, OU, Národního institutu dalšího vzdělávání, volnočasových institucí Domů dětí a mládeže a Dolní oblasti Vítkovice.

Zatímco volnočasové instituce poskytnou svou nabídku kroužků a workshopů, kterých se děti mohou účastnit, MS Pakt dodá konkrétní čísla o stavu na trhu práce, predikci jeho vývoje i další informace potřebné pro kariérové poradenství.