Co brání rozvoji Baníku: Boj za stromy, nebo politická hra?!

Fotbalový areál Ostrava-Zábřeh. Foto zdroj: www.msstavby.cz

Velká fotbalová euforie zachvátila Ostravu. Baníku se daří, po 13 kolech je na třetím místě za Slavií a Plzní. A nejen to. Fotbalová mánie v Ostravě zasáhla i děti a mládež. Není to ostatně tak dávno, kdy se právě Baník mohl veřejně pyšnit, že jeho náborové akce navštívily desítky, ba stovky dětí, toužících jít ve šlépějích Milana Baroše či Marka Jankulovského.  Právě pro ně klub buduje nová sportovní zázemí. Nese to s sebou ale jistá úskalí.

Není pochyb o tom, že fotbal byl, je a bude světovým sportem č. 1. Přestože má ostravská kopaná dlouhodobou historii, bylo za posledních 20 let uzavřeno přibližně 15 fotbalových hřišť, která ve většině případů sloužila mládeži. Aby se vyhovělo Fotbalové asociaci, ale také rodičům malých sportovců, bylo potřeba najít místo pro fotbalovou akademii a tréninkové plochy. Nemalé investice se chopil majitel klubu FC Baník a k jeho překvapení zjistil, že pozemky v Ostravě a přilehlém okolí, kde by bez velkých zásahů mohla vzniknout sportoviště pro organizovanou sportovní činnost, prakticky neexistují. Bylo tedy nutné upravit to, které podobnému účelu sloužilo kdysi, ale už zchátralo – SC Vista. Baník koupil dvě zchátralé budovy a pronajal si od obvodu Ostrava-Jih na 30 let pozemky, do kterých v nejbližší době zainvestuje téměř 70 milionů korun.

„Původně jsme řešili, zda na ploše budou dvě regulérní fotbalová hřiště, dvě menší hřiště nebo dvě hřiště a dvě tréninkové plochy. U všech možností jsme ale řešili i otázku kácení stromů,“ říká Matouš Hába ze spolku Ostravská sportovní, která areál v Zábřehu buduje. Okolo vzrostlých stromů ale strhal nebývalá diskuze. Tamním obyvatelům 17patrových domů se nelíbila vidina kácení 76 stromů a bezpočtu keřů, a tak dali dohromady petici za jejich záchranu. „Tyto stromy zde rostly 40 let, pomáhají snižovat hluk od cesty, tlumí vítr, poskytují stín i útočiště živočichům, tvoří kyslík a jsou jako celek esteticky krásné,“ vysvětlovala zoufalá občanka Helena Kulínská, která přišla prosbou o pomoc za členy politického nováčka občanského sdružení LEČO – Lepší a čistá Ostrava, které se tehdy chystalo na volby do jižního zastupitelstva. „Po pečlivém prostudování právních předpisů jsme bohužel zjistili, že jediný, kdo může kácení zabránit, je Rada městského obvodu Ostrava-Jih,“ informoval nás Radim Lauko, který s občany za Lečo situaci řešil. „Byl jsem u toho, když na setkání s občany přišla místostarostka Tichánková a nejen já, ale hlavně občané se nestačili divit, když jim s arogantním úsměvem řekla: „Ale vždyť to je jen několik stromů. Přeci třiceti lidem nebudeme ustupovat. Když se Vám to nelíbí, tak se odstěhujte!“ To byl naprostý vrchol,“ dodal Lauko.

Právě Radim Lauko byl coby místostarosta u zániku sportovního areálu bývalého FC NH Ostrava, které po desetiletí sloužilo cca tisícovce dětí z obvodu. „Je smutné a zároveň nekoncepční, co obvod Ostrava-Jih za doby působení pana Radima Lauka udělal,“ uvedl Michael Viščor, předseda Městského fotbalového svazu Ostrava. „Byla to další velká rána pro mládežnický organizovaný sport. Právě tato sportoviště potřebují mít děti u škol v místě bydliště, a nikoliv za městem. Je potřeba si uvědomit, že právě tato sportoviště využívají děti velmi často sami bez doprovodů rodičů. Na okraj města patří projekty jako je in-line dráha nebo právě aquapark, ty totiž děti navštěvují zpravidla v doprovodu rodičů,“ řekl Michael Viščor.

Lauko ale namítá, že o tom v prvé řadě nerozhodl on, ale zastupitelstvo a hlavně, starý areál z technických důvodů již dále nemohl sloužit svému původnímu účelu a nutná byla také demolice život ohrožující tribuny. „Z pozice místostarosty pro investice jsem tehdy připravil plochu pro rozšíření letního koupaliště a výstavbu aquaparku v bezprostředně navazujících prostorách po bývalém sportovním areálu FC NH Ostrava. Na tomto hřišti v té době působil FC Ostrava-Jih. Ve spolupráci s představiteli tohoto klubu jsme s kolegy v té době prosadili rekonstrukci fotbalového hřiště u přilehlé ZŠ Kosmonautů 15, včetně vybudování moderního zázemí pro FC Ostrava-Jih v objektu ve vlastnictví Městského obvodu Ostrava-Jih na ul. Krasnoarmějců. Celý přesun FC Ostrava-Jih na moderní hřiště včetně adekvátního zázemí byl zkoordinován tak, že nedošlo k přerušení činnosti klubu a účasti v lize.“

Také areál u hotelu Vista už má své nejlepší léta dávno za sebou. Práce je mnoho, Baník ale nelení. Za sebou už má investice do budov za zhruba 11 milionů dalších 35 před sebou. Řešení stromů investora trochu zbrzdila. „Postupně jsme zapracovávali požadavky radních Ostravy-Jihu, které byly řešitelné. Následně vznikla akce “Petice“, kde lidi protestovali proti něčemu, o čem ještě nebylo vůbec rozhodnuto. Po důkladné diskuzi s místními je finále takové, že si občané vybrali řešení, při kterém se pokácí více stromů, než bylo v původním návrhu,“ dodává s úsměvem Hába. Pokácených stromů nakonec bude kolem 100, některé stromy se přesadí a nově vysazených bude přibližně 200. Nad rámec Baník vysadí nové keře a popínavé rostliny.

Eliška Ulehlová