V Ostravě přibývají Místa přátelská rodině

Místa přátelská rodině jsou v Ostravě označována od začátku září nálepkou projektu, který je součástí rodinné politiky města. Usnadňují rodičům s dětmi orientaci při hledání kavárny, restaurace a jiných zařízení, ve kterých je „rodina vítána“. Do rozšiřování sítě Míst přátelských rodině se může zapojit každý, stačí vyplnit formulář na webu www.fajnarodina.cz.

V projektu, který pomáhá vyhledávat místa přátelská k rodině, se nám podařilo spojit podporu rodin s podporou uvědomělého a zodpovědného podnikání, kterému se touto formou nabízí bezplatná forma reklamy. Těžit tak z něj mohou rodiny s dětmi, drobní podnikatelé i město jako celek.  To je jeden z ukázkových modelů, který můžeme u naší prorodinné politiky nabídnout,“ řekl resortní náměstek primátora Zbyněk Pražák.

V pilotní fázi bylo v Ostravě vytipováno přes 30 takových míst, která jsou již uvedena v seznamu na https://fajnarodina.cz/misto-pratelske-rodine/ a další k nim přibývají. Výhledově vznikne také jejich interaktivní mapa. Podmínkou pro získání označení a nálepky Místo přátelské rodině je splnění alespoň tří z řady kritérií, která jsou uvedena na webových stránkách Fajne rodiny. Patří mezi ně například přítomnost dětského koutku, krmící židličky, bezbariérový vstup nebo přístup k tekoucí vodě a toaletě zdarma.

Do rozšiřování sítě Míst přátelských rodině se může zapojit každý. Stačí prostřednictvím formuláře na webových stránkách zaslat tip, který bude prověřen, a v případě, že naplní představu místa přátelského k rodině, bude příslušná provozovna přidána do seznamu a označena nálepkou. K restauracím, s nimiž projekt startoval, se nyní přidávají další místa jako hrad, divadla, planetárium, střediska volného času, rodinná centra apod.

Zatímco první ročník akce Dny fajne rodiny končí 19. září (program je zveřejněn na www.fajnarodina.cz nebo na Facebooku @fajnarodina), dotazníkový průzkum, kterým město zjišťuje potřeby ostravských rodin, je možné vyplnit až do konce listopadu. Zveřejněn je na webu Fajne rodiny https://fajnarodina.cz/dotaznikovy-pruzkum/. Dotazník připravilo město ve spolupráci s Ostravskou univerzitou.

Rodinná politika města cílí primárně na běžné rodiny, které zdánlivě nic nepotřebují. Přesto staví společnost, formují novou generaci, tvoří zázemí a zaslouží si pozornost, respekt a ocenění. Kromě podpory komunitního a rodinného života, dotační podpory prorodinných aktivit a posílení komunikace směrem k rodinám má Fajna rodina také vizi prohlubovat mezigenerační soužití, podporovat ekologické aktivity ve prospěch rodin nebo přispět k harmonizaci a sladění pracovního a rodinného života.

Informace o aktuálních projektech jsou zveřejněny na www.fajnarodina.cz. Na facebookovém profilu @fajnarodina jsou po celý rok sdíleny užitečné informace, aktuality, akce a tipy na výlety pro rodiny.