V Ostravě-Jihu vyhlásili třetí ročník programu Sousedství!!! Lidé mohou získat až 10 tisíc korun

Chcete dobře vycházet se svými sousedy a bydlíte na Jihu? Pak vám můžeme pomoci. Rada městského obvodu Ostrava-Jih vyhlásila příjem žádostí v dotačním programu Sousedství!!! Jde již o třetí ročník úspěšného projektu realizovaného obvodem Ostrava-Jih pro posílení sousedské komunity.

Jak moc důležitou roli mohou v životě sehrát dobré sousedské vztahy, o tom asi není třeba polemizovat. Dotační program Sousedství!!! se proto již třetím rokem snaží podpořit soudržnost obyvatel žijících v jakékoliv části nejlidnatějšího městského obvodu, a to finančním příspěvkem až do výše 10 tisíc korun.

Jako náhradní rodina

„Když se sousedé dobře znají a vycházejí spolu navzájem, pak se i více podporují a pomáhají si. Lépe zvládají například problémové nezvané návštěvníky, případně problémového souseda, jsou všímavější k společnému majetku i majetku města, bytového družstva. Diskutují spolu a mají větší zájem vylepšovat i okolí svého domu. Dobří sousedé jsou vlastně taková náhradní rodina,“ uvedla k spuštění třetího ročníku projektu Sousedství!!! místostarostka Martina Jarošková s tím, že loni obvod Ostrava-Jih v rámci projektu obdržel žádosti o dotaci na celkem 26 aktivit a 24 z nich finanční podporu také získalo. Celkem bylo mezi žadatele rozděleno téměř 190 tisíc korun.

„Lidé velice často žádají o maximální možnou částku pro realizaci akce, tedy 10 000 Kč. Při přípravě akce a následném vyúčtování pak ale zjistí, že ve skutečnosti bude potřebná částka nižší. U některých žadatelů dokonce podstatně,“ vysvětluje dále Martina Jarošková.

Výzva pro Jižany: Zapojte se i vy!

Využijte finanční příspěvek na sousedské aktivity i vy. Poznejte se svými sousedy lépe. Udělejte si na sebe čas. Uspořádejte piknik, sportovní turnaj, soutěž o nejchutnější guláš, vysaďte společně kolem domu květinové záhony, uspořádejte bazar nepotřebných věcí, sousedský kvíz a podobně. Fantazii se meze nekladou.

Žádat o něj můžete opět ve třech vlnách:

– první vlna:

příjem žádostí od 1. do 15. dubna 2024,

realizace aktivit květen až červen 2024,

– druhá vlna:

příjem žádostí od 1. do 15. června 2024,

realizace aktivit červenec až srpen 2024,

– třetí vlna:

příjem žádostí od 1. do 15. srpna 2024,

realizace aktivit září až říjen 2024.

Přesné podmínky pro získání příspěvku naleznete na stránkách Nasjih.cz/sousedstvi. Stačí vyplnit jednoduchou žádost, kterou najdete na webových stránkách ve formátu word i pdf. Tu přinesete nebo pošlete (poštou, emailem) k nám na Úřad městského obvodu Ostrava-Jih. Pak už jen stačí počkat na odpověď a můžete se pustit do organizace, Pokud budete potřebovat poradit, obraťte se na Terezu Kašingovou – kontakt: tereza.kasingova@ovajih.cz, telefonní číslo 720 952 981.