UNIKÁTNÍ JANÁČKŮV HUDEBNÍ MARATON ZAČÍNÁ UŽ ZA DVA DNY

Čtyřdenní víkendový festival Hudební maraton Leoše Janáčka je za dveřmi. Zcela mimořádná akce se koná od 25. do 28. října. Festivalem pořadatelé vzdávají hold jednomu z největších českých skladatelů a to u příležitosti 90. výročí jeho úmrtí. Organizátoři maratonu se chystají důstojně oslavit i 100. výročí vzniku republik v rámci závěrečného festivalového koncertu. Janáčkovský maraton je závěrečným vyvrcholením projektu Janáček Ostrava 2018, jenž po celý rok 2018 upomíná v Ostravě na Janáčkovo výročí celoročními koncerty a zajímavými akcemi, souvisejícími s životem a dílem skladatele.

Janáčkův rok v Ostravě vyvrcholí na sklonku října čtyřdenním víkendovým festivalem nazvaným Hudební maraton Leoše Janáčka, kterým pořadatel festivalu uzavře projekt Janáček Ostrava 2018 a zároveň oslaví 100. výročí samostatné Československé republiky. Hudební maraton nabídne ve čtyřech dnech enormně zvýšenou koncentraci Janáčkovy tvorby.  „Kde jinde můžete slyšet skoro 40 skladeb jednoho skladatele na 17 koncertech během čtyř dní navíc v hvězdném obsazení,“ říká Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava a dodává: „Jedná se o patrně první akci svého druhu v České republice,  pro jejíž formát jsme našli inspiraci v zahraničí.“

Pořadatelé Hudebního maratonu nabízejí reprezentativní průřez skladatelovy tvorby klavírní a komorní, dále písňové i sborové cykly včetně orchestrálních kompozic. Z pestré nabídky maratonu se posluchači mohou těšit na vystoupení klavíristů Martina Kasíka, Lukáše Vondráčka, Ivo Kahánka či Jana Bartoše. Nebude chybět ani Moravská lidová poezie
v písních s Kateřinou Kněžíkovou.

Maraton Janáčkovy hudby zavede jeho obdivovatele i k neznámým mistrovým duchovním skladbám na jeho rodné Hukvaldy, kde bude připraven koncert ansámblu Musica Florea, předního českého souboru, zabývajícího se interpretací staré hudby. Na své si přijdou i fanoušci Ivy Bittové, kteří se mohou těšit na její vystoupení s Moravskou lidovou poezií s Mucha Quartetem třetí festivalový den v ostravském Cooltouru. Zde se uskuteční také Mateřština Jiřího Slavíka, jejíž derniéra proběhne v České republice právě na janáčkovském maratonu. Součástí maratonu bude provedení opery Osud v Divadle Antonína Dvořáka. Vedle koncertů bude připraven i doprovodný program, ať už se jedná o výlet na Hukvaldy s Jiřím Zahrádkou, předním českým znalcem života a díla Leoše Janáčka, či noční filmový klub, během nějž budou promítány filmy o Janáčkovi. Tvůrci neopomněli ani nejmladší diváky, pro které je připraveno zábavné odpoledne s workshopem a projekcí animovaného filmu britské produkce. Tečku za čtyřdenním festivalem učiní závěrečný koncert v den 100. výročí samostatného Československa, 28. října ve 20 hodin, na němž zazní Janáčkovy skladby Taras Bulba a Sinfonietta v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava. Nad koncertem převzal záštitu primátor statutárního města Tomáš Macura Ostrava spolu s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem.

(ab) Zdroj: Město Ostrava