Dolní Vítkovice hlásí nárůst návštěvnosti a změnu ve vedení

Foto: Autor DOV

Za rok 2023 navštívilo areály Dolních Vítkovic (DOV) zhruba 1,48 milionu lidí. Bylo to o přibližně 10 tisíc více než o rok dříve, kdy se do DOV a Landek Parku podívalo 1,466 milionu návštěvníků. „Ve srovnání s předkovidovými lety, kdy návštěvnost vzrostla až nad 1,6 milionu lidí ročně, je počet příchozích stále o něco nižší. Dá se ale říci, že se postupně vracíme a stabilizujeme na hodnotě okolo půldruhého milionu návštěvníků,“ uvedl ředitel DOV Tomáš Šiřina.

Nejvíc k tomu podle něj přispěl návrat školáků a studentů, vzdělávací a popularizační programy napříč generacemi, odborné projekty typu vodíkových seminářů, inovace expozic v U6 a návrat kulturních akcí – od Colours of Ostrava přes oslavu 70 let Janáčkovy konzervatoře v Ostravě až po unikátní výstavy v Galerii Gong, před koncem roku například ke 195 letům společnosti Vítkovice.„DOV hostil také prestižní sportovní události, jako je beach volejbal nejvyšší úrovně s účastí nejlepších ženských a mužských párů světa podle světového žebříčku,” připomněl Šiřina.

Kromě toho se v DOV loni otevřela nová naučná prohlídková trasa KOX a areál je atraktivní součástí přeshraniční Stezky uhlí a oceli. Díky nové městské lávce, která vznikla podle projektu architekta Josefa Pleskota, se navíc dále začleňuje do kontextu nábřeží řeky Ostravice a širšího centra Ostravy. Pozitivní roli sehrává také rozvoj kampusu Ostravské univerzity na spojnici mezi Dolními Vítkovicemi, Novou Karolinou a centrem města.

Letos DOV čeká především rozvoj pro veřejnost příjemných služeb, jakými jsou nové restaurace, kavárny i ubytovací kapacity. Rekonstrukcí už prošel Hotel VP1, u kterého navíc vzniklo nové zázemí „VP1 ART“ pro příjemné trávení volného času ve společnosti výtvarného umění a kvalitní gastro nabídky. Přibude také prestižní stylová italská restaurace L’Osteria. Ta se v unikátním industriálním prostředí připravuje na ploše větší než 500 m2 v přízemí U6. Ruku v ruce s tím budou pokračovat nejrůznější vzdělávací programy, včetně  těch o vodíkových technologiích.

Koordinace nových aktivit už se zhostí nový šéf. Přesněji nová ředitelka. Vedením zapsaného spolku Dolní oblast VÍTKOVICE bude od začátku března pověřena dosavadní členka představenstva Renata Červená. Absolventka dvou fakult Ostravské univerzity pracovala jako ředitelka programu a marketingu Radia Čas, po té byla dramaturgyní České televize, kde měla na starosti celoplošné Dobré ráno a kovidový živý magazín Život na třetí na ČT3 (2013-2021). Od roku 2021 pak byla manažerkou marketingu DOV, odkud později přešla do představenstva spolku. Stojí také za úspěšnými projekty Landek Parku, které se realizovaly ve spolupráci se statutárním městem Ostrava.

Tomáš Šiřina byl ředitelem DOV rovné tři roky, funkce se ujímal ve složité době vrcholící kovidové pandemie. „Odcházím po třech letech a troufnu si tvrdit, že spolek je v dobré kondici a celkově stabilizovaný. Svým kolegům děkuji a svým nástupcům přeji, ať Dolní Vítkovice zase posunou o krok dál,“ zhodnotil své působení.

„Děkuji Tomáši Šiřinovi za odvedenou práci a jsem rád, že se do čela DOV dostává právě Renata Červená, se kterou nás spojuje dosavadní skvělá spolupráce v představenstvu,“ uvedl předseda představenstva spolku Dolní oblast VÍTKOVICE Rodan Broskevič.

(nm)